Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2016, 13:07

Konflikt sa stupňuje: Irán obvinil Saudov zo zbombardovania ich ambasády

Irán dnes obvinil Saudskú Arábiu z útoku na iránske veľvyslanectvo v jemenskej metropole Saná. Útok si vraj medzi personálom vyžiadal niekoľko ranených a budovu poškodil. Rijád oznámil, že informáciu overuje. Bojov v Jemene sa zúčastňuje medzinárodná koalícia vedená Saudskou Arábiou, medzi ňou a Iránom sa cez víkend rozhorel spor kvôli poprave šiitskeho duchovného v Saudskej Arábii.

"Zodpovednosť za poškodenie budovy veľvyslanectva a zranenia niekoľkých členov personálu nesie Saudská Arábia," oznámil dnes hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Hosejn Džaber Ansari. "Ide o porušenie všetkých medzinárodných dohôd o ochrane diplomatických misií," citovala ho štátna televízia. Teherán zároveň zakázal dovoz všetkého tovaru zo Saudskej Arábie.

Hovorca koalície bojujúcej v Jemene povedal, že Rijád informácie o poškodení iránskeho objektu preveruje. Koaličné lietadlá vraj útočili v Saná v stredu na pozície, odkiaľ povstalci odpaľovali rakety. Povstalci podľa hovorcu často útočia z oblastí obývaných civilistami.

Rijád tento mesiac vypovedal diplomatické a obchodné vzťahy s Iránom kvôli jeho kritike popravy šiitskeho duchovného Nimra Bakíra Nimra v Saudskej Arábii. V Iráne proti jeho zabitiu protestovali ľudia pred zastupiteľstvom Saudskej Arábie a veľvyslanectvo v Teheráne a konzulát v Mašhade poškodili. Iránski politici to považujú za neprijateľný vandalizmus, avšak Nimrovu smrť označujú za likvidáciu nepohodlného kritika Rijádu. Nimra bol popravený v skupine 47 osôb odsúdených za teroristickú činnosť.

V Jemene stojí Irán za povstaleckými šiitmi, ktorí od roku 2014 bojujú proti vláde v Saná a ktorých oddiely obsadili nielen hlavné mesto, ale tiež provincie na západe a juhu krajiny. Koalícia vedená Saudskou Arábiou obhajuje v konflikte záujmy jemenskej vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.