Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2015, 00:00

Putinov tajný plán v Sýrii: Dobyje späť od ISIS mesto, ktoré pozná celý svet?

Vladimír Putin sa chystá na veľkú bojovú akciu v Sýrii. Jej cieľom bude dobytie historického mesta Palmýra z rúk teroristov z ISIS. Myslí si to novinár britského denníka The Independent Robert Fisk, ktorý pôsobí v Bejrúte a je odborníkom na Blízky Východ.

"Putin neposlal svojich vojakov do Sýrie len preto, aby pomáhali Bašarovi al-Assadovi. Chce víťazstvo.Sýrska armáda a celý režim je vyzbrojovaný zbraňami z Ruska iba z jedného dôvodu, aby podnikol ofenzívu proti ISIS," tvrdí Fisk. Podľa neho je situácia v Sýrii zložitá a mení sa každým dňom. Putin však túži po víťazstve, ktorým celému svetu ukáže svoju vojenskú silu. "Nazvime to dobre informovaný odhad, ale myslím si, že sýrska armáda je pripravovaná na to, aby od Iislamistov získala späť historické mesto Palmýra," dodáva Fisk.

Palmýra je vhodná na útok aj preto, že iba 80 kilometrov od nej sa nachádza jedna z najmodernejších leteckých základní v Sýrii.

Útok by podľa Fiska mohol prísť v priebehu troch mesiacov. Palmýra je výhodná aj z marketingového hľadiska. Kvôli historickým pamiatkam, ktoré na jej území ISIS zničil ju pozná celý svet. Jej obsadenie islamistami v máji bolo považované za jeden z najväčších úspechov ISIS.

Putin by navyše dobytím Palmýry zasadil tvrdú ranu Obamovi a lídrom západnej Európy. Tí totiž už roky podporujú protivládnych rebelov a výsledok ich snahy je nulový. Assad je stále pri moci a na sile naberá ISIS. Nehovoriac o miliónoch utečencov.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.