Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2015, 07:22

Obama ocenil pápeža Františka za ekologickú encykliku

Americký prezident Barack Obama ocenil dokument, v ktorom pápež František vo štvrtok vyzval svet na prijatie opatrení v súvislosti so zmenou klimatických podmienok na planéte a dodal, že sa teší, ako tieto záležitosti prerokujú počas septembrovej návštevy pápeža v Bielom dome. Napísala to v noci nadnes agentúra Reuters.

Encykliku pápeža Františka, ktorá sa venuje prevažne problematike ekológie, predstavili vo štvrtok na tlačovej konferencii vo Vatikáne. V poradí druhá encyklika súčasnej hlavy katolíckej cirkvi ostro kritizuje súčasnú konzumnú spoločnosť, ničenie životného prostredia a podriaďovanie politiky ekonomickým záujmom.

"Vítam encykliku jeho svätosti pápeža Františka, a hlboko obdivujem pápežovo rozhodnutie konať - jasne, mocne a s plnou morálnou autoritou svojho postavenia - v oblasti klimatických zmien."

"Vzhľadom k tomu, že sa pripravujeme na decembrové klimatické rokovania v Paríži verím, že všetci svetoví lídri - všetci deti božie - zareagujú na výzvu pápeža Františka, aby sme sa zišli a postarali o náš spoločný domov," dodal Obama.

Takmer podľa všetkých expertov za globálnym otepľovaním stoja emisie oxidu uhličitého, spôsobujúce čoraz mohutnejšie vlny horúčav, lejakov, ako aj nárast hladiny morí a oceánov. Parížsky summit si kladie za cieľ prijatie dohody, ktorá zabezpečí stanovenie regulácií, na základe ktorých sa zaručí obmedzenie nárastu priemernej svetovej teploty na maximum dva stupne Celzia, dodal Reuters.

Demokrat Obama má otázku boja s klimatickými zmenami ako jednu z hlavných priorít v rámci svojho pôsobenia vo funkcii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.