Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2015, 20:02

Stop aplikáciám a internetovým platbám. IT giganti uvalili sankcie na obyvateľov Krymu

Internetoví giganti sa pridali k sankciám namiereným proti obyvateľom Krymu.

Google a PayPal sa pridali k sankciám, ktoré na Krym uvalila európska Únia a Spojené štáty americké. Reagujú tak na anexiu ukrajinského polostrova, ktorý v marci minulého roka po kontroverznom referende vyhlásilo Rusko za svoje územie. Google znemožní obyvateľom polostrova sťahovanie aplikácií z internetového obchodu Google Play a užívanie aplikácií AdWords a AdSense. Obmedzenia sa ale netýkajú voľne dostupných služieb firmy ako sú Gmail, Google Plus alebo mapy.

K sankciám sa pridala aj americká internetová spoločnosť eBay.  Obyvatelia Krymu tak nemôžu od začiatku februára využívať platobný systém PayPal.

Firma Apple sa na rozdiel od Googlu a eBay rozhodla zaviesť reštriktívne opatrenia len na Krymských internetových vývojárov a nie bežných užívateľov. Odstráni ich produkty zo svojho internetového obchodu App Store. Google zatiaľ podobný krok nespravil.

Európska únia a USA uvalili sankcie na Rusko v niekoľkých vlnách. Bezprostredne po anexii Krymu únia zakázala vstup na svoje územie vybraným ruským občanom a spoločnostiam, ktorým zmrazila účty. Nasledovali ekonomické obmedzenia, týkajúce sa kúpy ruských dlhopisov, vývozu zbraní a exportu inovácií do krajiny. Najnovšie sa ministri zahraničných vecí krajín EÚ dohodli na predĺžení sankčných opatrení až do septembra 2015 v reakcii na obnovené boje na východe Ukrajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.