Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2016, 10:18

Dohoda zo summitu nemá ani cenu papiera, na ktorom je vytlačená, rozčuľuje sa Farage

Dohodu o reforme vzťahov Británie so zvyškom Európskej únie, prijatú v noci na dnes účastníkov summitu EÚ v Bruseli, britských euroskeptikov očividne nenadchla.

Dohoda zo summitu nemá ani cenu papiera, na ktorom je vytlačená, rozčuľuje sa Farage

Dôrazne ju odmietol predseda protieurópske strany UKIP Nigel Farage, ktorý vyhlásil, že dohoda "nemá ani cenu papiera, na ktorom je vyhotovená".

Britské médiá okrem iného pripomínajú, že proti premiérovi Davidovi Cameronovi a jeho úsiliu o dohodu s EÚ sú prinajmenšom štyria ministri a hodlajú pred zamýšľaným referendom voliča nabádať, aby hlasovali pre odchod z únie. Je medzi nimi aj minister spravodlivosti Michael Gove, bývalý blízky spolupracovník premiéra. Pre takzvaný brexit (vystúpenie Británie z EÚ) je tiež prinajmenšom pätina poslancov Cameronovej Konzervatívnej strany.

Kritický k úsiliu predsedu vlády je tiež vodca opozičných labouristov Jeremy Corbyn. Vyjednávania v Bruseli označil za prostý "teatrálny vedľajší program ... s cieľom upokojiť (Cameronových) odporcov v Konzervatívnej strane". Avšak sa vyslovil za zotrvanie v Európskej únii.

O dohode dosiahnutej v Bruseli bude Cameron informovať svojich ministrov na dnešnej mimoriadnej schôdzi, ktorú zvolal na 11:00 SEČ. Predpokladá sa, že by pri tomto zasadnutí kabinetu mohol byť tiež oznámený termín referenda. Najviac sa tipuje, že Briti pôjdu hlasovať 23. júna. Výsledok hlasovania je neistý.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.