Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2016, 10:37

Slovák, ktorého Američania nepoznajú, ale podľa Business Insideru bol brutálny diktátor

Do zoznamu 22 brutálnych diktátorov sa dostal aj jeden bývalý slovenský prezident.

Slovák, ktorého Američania nepoznajú, ale podľa Business Insideru bol brutálny diktátor
Zdroj: Wikipedia

"História je preplnená utláčateľmi, vojnovými zločincami a sociopatmi ... ktorí sa stali nezvolenými hlavami vlád," píše sa v článku na americkom portáli Business Insider. Ide o zoznam 22 "brutálnych diktátorov", ktorých Američania nepoznajú a ocitol sa v ňom aj jeden Slovák.

V dejinách ľudstva sa vystriedalo množstvo diktátorov, menej či viac krutých, a zrejme absolútnu špičku tvoria Adolf Hitler a Josif Stalin. Medzi menej známych despotov zaradili aj Jozefa Tisa, prezidenta takzvaného Slovenského štátu z rokov 1939 - 1945.

Podľa autorov článku bol katolícky kňaz Tiso vodcom slovenského fašistického hnutia a mal na starosti "jeden z mnohých satelitných režimov nacistického Nemecka po takmer celé obdobie druhej svetovej vojny."

Tisa označujú za "pravdepodobne jedného z menej energických fašistických vodcov", ktorý ale "viedol brutálny zákrok" proti Slovenskému národnému povstaniu. 

Ďalší zločin, ktorý Tisovi pripisujú, je deportovanie obyvateľov Slovenska židovského pôvodu do nacistických koncentračných táborov. Z 88-tisíc Židov žijúcich na Slovensku zostalo v krajine po vojne iba 5-tisíc.

Od Business Insideru prebral článok aj britský portál Independent, ktorý použil fotografiu Tisa ako titulnú.

Jozef Tiso bol katolícky kňaz, ktorý stál na čele Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). Postupne bol predsedom autonómnej vlády, predsedom slovenskej vlády a od 26. októbra 1939 do apríla 1945 bol slovenským prezidentom. Tiso bol popravený za vlastizradu Československej republiky 18. apríla 1947.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.