Spoluzakladateľ spoločnosti Ramón FonsecaReuters
StoryEditor

Vo firme Mossack Fonseca bola polícia. Vyšetruje počítačový útok

12.04.2016, 07:22
Autor:
TASRTASR

Zástupcovia panamskej prokuratúry navštívili v pondelok právnickú kanceláriu "Konečne sú vyšetrovaní skutoční zločinci," v rámci vyšetrovania obvinení, že za únikom množstva dokumentov o firmách v daňových rajoch, ktoré táto spoločnosť založila pre ľudí a spoločnosti z celého sveta, stál počítačový hacker. Informovala o tom agentúra AP.

Spoločnosť Mossack Fonseca podala trestné oznámenie o narušení bezpečnosti krátko pred tým, ako sa pred týždňom objavili v médiách správy, podľa ktorých dokumenty ukazujú, ako politici, celebrity či firmy po celom svete ukrývajú majetky na offshorových účtoch a v anonymných schránkových firmách.

Fonseca: Konečne sú vyšetrovaní skutoční zločinci

Kauza dostala vzhľadom na sídlo právnickej kancelárie názov Panama Papers (Panamské dokumenty) a je považovaná za dosiaľ najväčší únik tajných informácií. Vyšetrovanie prípadných finančných podvodov odvtedy spustili v početných krajinách.

Hovorkyňa panamskej prokuratúry oznámila, že priestory Mossack Fonseca navštívili vyšetrovatelia z oddelenia pre duševné vlastníctvo. "Konečne sú vyšetrovaní skutoční zločinci," uviedol spoluzakladateľ spoločnosti Ramón Fonseca v správe pre AP.

Fonseca opakovane zdôrazňoval, že jediným trestným činom, ktorý možno z úniku dokumentov odvodiť, je preniknutie do počítačov jeho firmy. Podľa vlastných slov má podozrenie, že tento útok vychádzal zo zahraničia, pravdepodobne z Európy, bližšie detaily však neposkytol.

Vyšetrovatelia v Peru v pondelok vykonali raziu v tamojšej pobočke firmy Mossack Fonseca, z ktorej odniesli dokumenty, oznámil peruánsky daňový úrad. Cieľom bolo zhromažďovanie dôkazov pri vyšetrovaní toho, či firmy, ktoré právnická kancelária pomohla založiť v daňových rajoch, neboli využívané na páchanie trestných činov v Peru.

Zvažujú vydanie zatykačov

Televízie priniesli zábery príslušníkov poriadkovej polície pred budovou vo finančnej štvrti peruánskej metropoly Lima.

Venezuelská generálna prokurátorka Luisa Ortegová medzitým nariadila bankám, aby zmrazili účty ľuďom, ktorých v krajine vyšetrujú v súvislosti s Panamskými dokumentmi.

Ortegová pre miestnu televíziu povedala, že zvažované je aj vydanie zatykačov na osoby menované v uniknutých dokumentoch. Konkrétne mená neuviedla.

Podľa médií figurujú medzi Venezuelčanmi spomenutými v dokumentoch niekdajší popredný armádny dôstojník, bývalý predstaviteľ štátnej ropnej spoločnosti či predstaviteľ bezpečnostných zložiek, ktorý pracoval v prezidentskom paláci za vlády zosnulého prezidenta Huga Cháveza.

01 - Modified: 2017-02-12 06:22:26 - Feat.: - Title: Ich dokumenty skúmali vyšetrovatelia po celom svete. Zatkli zakladateľov panamskej práčky 02 - Modified: 2016-06-26 08:50:43 - Feat.: - Title: Deväť rokov prác je na konci. Panama otvára modernejší rozšírený prieplav 03 - Modified: 2017-07-30 17:54:06 - Feat.: - Title: V panamskej megakauze už môže pátrať každý. Databázu sprístupnili verejnosti 04 - Modified: 2016-05-09 13:55:30 - Feat.: - Title: Megakauza vydala meno Ficovho blízkeho priateľa 05 - Modified: 2016-05-06 20:30:22 - Feat.: - Title: Prehovoril zdroj, ktorý sprístupnil dokumenty v megaškandále. Urobil to kvôli nespravodlivosti
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 18:16