Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2016, 10:10

Katastrofa, ktorá zasiahla časť Európy. Výbuchy nastali len minútu po spustení testu

Černobyľ
Zdroj: REUTERS

Od havárie v jadrovej elektrárni v Černobyli uplynie na konci apríla 30 rokov. Britský rádiobiológ Ian Fairlie varuje pred nárastom desiatok tisíc smrteľných prípadov rakoviny, ktoré sa kvôli ožiareniu objavia v najbližších 50 rokoch.

Výber udalostí spojených s haváriou v ukrajinskej jadrovej elektrárni Černobyľ, od ktorej uplynie 26. apríla 30 rokov (údaje sú v miestnom čase):

1970 - Slávnostné spustenie výstavby Černobyľskej jadrovej elektrárne V.I. Lenina a mesta Pripjať.

1977 - Prvý reaktor elektrárne bol uvedený do prevádzky, neskôr boli spustené ešte ďalšie tri bloky, z toho štvrtý reaktor v decembri 1984.

1986:

25. apríla:

01:06 - Znižovaním výkonu spustené plánované odstavenie štvrtého bloku.

13:05 - Výkon reaktora znížený na polovicu. Odstavený prvý turbogenerátor a krátko potom bol odpojený systém havarijného chladenia.

16:00 - Ranná zmena odchádza. Pracovníci boli v predchádzajúcich dňoch oboznámení s testom a poznali celý postup. Špeciálny tím elektroinžinierov zostal na mieste.

23:10 - Pokračovalo ďalšie znižovanie výkonu. Chybou operátora došlo k prudkému poklesu výkonu reaktora.

26. apríla:

01:23:04 - Operátori uzatvorili prívod pary a experiment sa začal. Poslednej osudovej chyby sa dopustili tým, že zablokovali havarijný signál, ktorý by pri uzavretí prívodu pary na turbínu automaticky odstavil reaktor. Reaktor ďalej bežal, podstatne sa však znížil prietok chladiacej vody, rástla jej teplota i tlak.

01:23:40 - Vydaný príkaz na havarijné odstavenie reaktora zasunutím regulačných tyčí. Zasúvanie tyčí však bolo príliš pomalé a dráha pre zasunutie tyčí bola navyše teplom zdeformovaná.

01:23:44 - Výkon reaktora začal prudko rásť. To nevydržali palivové články a praskli, ich úlomky spadli do chladiacej vody, ktorá sa zmenila na paru. Výbuch pary zdvihol tisíctonové veko reaktora a nastala prvá explózia. Z reaktora začala unikať rádioaktivita a dovnútra začal vnikať vzduch a začal horieť grafit. Kov palivových rúrok začal reagovať s vodou a vzniknutý vodík spôsobil po troch sekundách druhú explóziu.

02:20 - Požiar sa podarilo na štvrtom bloku lokalizovať. Hasiči, z ktorých mnohí neskôr zomreli, sa vrhli do boja s ohňom, aby sa nerozšíril na ďalšie bloky.

05:00 - Požiar na štvrtom bloku bol uhasený.

24:00 - Vietor zavial v prvej vlne rádioaktívny oblak na sever od elektrárne. Najhoršie postihnuté Bielorusko, zasiahnuté bolo aj Baltské more, Švédsko, Fínsko a Rusko.

27. apríla - Formarkská jadrová elektráreň vo Švédsku, vzdialená od Černobyľu viac ako 1000 kilometrov, zachytila ​​prvé signály úniku rádioaktivity. Začala sa evakuácia mestečka Pripjať.

- Na poludnie zavial vietor rádioaktívny oblak napríklad do Poľska, Československa, Rakúska či Nemecka.

28. apríla - 21:00 - O katastrofe sa prostredníctvom krátkej správy agentúry TASS dozvedel svet.

30. apríla - Fotografie zhotovené z vrtuľníkov potvrdili, že časť grafitu z reaktora stále horí. Vrtuľníky do požiaru sypali tisíce ton piesku a ďalších látok.

1. mája - Tretia vlna rádioaktívnych látok napadla v polnoci prevažne Rumunsko a bývalú Juhosláviu.

5. mája - Ukončená evakuácia ľudí z najviac postihnutej zóny 30 kilometrov okolo elektrárne.

7. mája - Do ovzdušia prestala unikať rádioaktivita.

10. mája - Padlo rozhodnutie pochovať zvyšky reaktora do oloveného a betónového sarkofágu. Sarkofág dokončený v novembri.

Júl 1987 - Riaditeľ elektrárne Viktor Brjuchanov odsúdený na desať rokov odňatia slobody. Odsúdení boli aj ďalší vedúci pracovníci elektrárne. Brjuchanov bol prepustený v roku 1990.

1991 - Definitívne uzatvorený druhý blok elektrárne.

1996 - Definitívne uzatvorený prvý blok elektrárne.

15. december 2000 - 12:16 - Vtedajší prezident Ukrajiny Leonid Kučma vydal príkaz na vypnutie tretieho - posledného fungujúceho reaktora Černobyľskej jadrovej elektrárne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.