Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2016, 16:35

Pašeráctvo je skvelý biznis. Na migrantoch si vlani zločinci zarobili miliardy

Zločinecké organizácie si v minulom roku pašovaním migrantov do Európy zarobili až šesť miliárd eur.

Pašeráctvo je skvelý biznis. Na migrantoch si vlani zločinci zarobili miliardy
Zdroj: Reuters

Šéf európskeho policajného úradu Europol Rob Wainwright pre denník The Wall Street Journal uviedol, že služby pašerákov využilo 90 percent migrantov, ktorí sa na európsky kontinent dostali. Pašovanie ľudí sa podľa neho v minulom roku v dôsledku migračnej vlny stalo najrýchlejšie rastúcim zločineckým odvetvím.

"Veľmi nás znepokojujú možné prepojenia medzi teroristickými organizáciami a pašeráckymi sieťami," povedal ďalej Wainwright počas parlamentného vypočutia v Taliansku. Teroristická hrozba podľa neho zostáva na veľmi vysokej úrovni.

Do Európy v minulom roku dorazil viac ako milión migrantov, a to najmä zo Sýrie a Líbye. V tomto roku už prišlo ďalších viac ako 184 000 migrantov, a to predovšetkým cez Grécko a Taliansko, hoci dohoda Európskej únie s Tureckom obmedzila počty ľudí na turecko-gréckej trase, napísal The Wall Street Journal.

Europol vo februári zriadil európske centrum pre boj proti pašeráctvu migrantov. Podľa Wainwrighta úrad vypracoval databázu zahŕňajúcu okolo 40 000 ľudí, ktorí sú do pašovania migrantov zapletení. Vysiela tiež svojich agentov do utečeneckých centier v Taliansku a Grécku, aby tu spolupracovali s národnými úradmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.