Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2016, 17:24

Používala detský púder, dostala rakovinu. Od kozmetického giganta vysúdila desiatky miliónov

Farmaceutická firma Johnson & Johnson musí zaplatiť Američanke Glorii Ristesundovej odškodné 55 miliónov dolárov.

Používala detský púder, dostala rakovinu. Od kozmetického giganta vysúdila desiatky miliónov
Zdroj: Reuters

Žena tvrdí, že dostala po používaní detského púdru na intímne partie rakovinu vaječníkov. Detský zásyp na báze mastenca od J&J, ktorý je pre firmu ikonickým produktom, podľa vlastných slov používala na intímne partie 40 rokov. Podľa svojich právnikov ochorela rakovinou práve následkom používania mastenca. Lekári žene museli v minulosti odstrániť maternicu, teraz je u nej rakovina v remisii.

Porota vo svojich záveroch nebola jednotná. Spojenie medzi výskytom rakoviny vaječníkov a používaním mastencového púdru podľa nej nie je možné jednoznačne preukázať. Obžaloba však netvrdila, že by púder bol jedinou príčinou vzniku rakoviny. Nakoniec sa porota podľa agentúry Bloomberg uzniesla vo výsledku 9 ku 3, že na výrobku malo byť varovanie.

Hovorkyňa farmaceutického a kozmetického giganta Carol Goodrichová uviedla, že súdny verdikt spochybňuje tridsať rokov starostlivého odborného výskumu. Spoločnosť trvá na tom, že je prípravok bezpečný a voči rozsudku sa mieni brániť. Akcie J&J po verdikte poklesli o 18 centov.

Pre firmu je to tento rok v súvislosti s detským púdrom už druhý prehratý prípad. Vo februári súd priznal odškodné 72 miliónov dolárov rodine Jackie Foxovej, ktorá na rakovinu vaječníkov zomrela. Púdrový prípravok od J&J údajne používala niekoľko rokov.

Spoločnosť podľa agentúry Reuters čelí v súvislosti s mastencovou kauzou už 1 200 súdnym žalobám, a to najmä v štátoch Missouri a New Jersey. Žalobcovia obviňujú J&J, že roky neinformovala zákazníkov o možnom nebezpečenstve. V súčasnosti právny zástupcovia Foxovej a Ristesundovej prechádza 5 000 podobných prípadov.

Vedci začali už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia upozorňovať na možnú spojitosť medzi používaním mastenca a vznikom rakoviny. Podľa štúdie lekára Daniela Cramera z Harvardovej univerzity, uverejnenej v roku 1982, ženy, ktoré používali pravidelne tieto prípravky na intímne partie, mali o 92 percent vyššie riziko výskytu rakoviny vaječníkov, uviedla agentúra Bloomberg.

Z interných dokumentov J&J vyplýva, že spoločnosť o výskumoch vedela. Napriek tomu pokračovala v reklamnej kampani, v ktorej ženám odporúčala detský púder používať. V roku 1992 dokonca zamerala reklamu na užívateľky, ktoré mastencový púder na intímnu hygienu už používali. Na obaloch podľa žaloby malo stať varovanie, ktoré by upozornilo na možné riziko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.