Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2016, 13:00

Zmeny klímy v praxi: Pod hladinou mora zmizlo už päť Šalamúnových ostrovov

Austrálski vedci skúmali 33 ostrovov a využívali okrem iného letecké a satelitné snímky z rokov 1947 až 2014.

Zmeny klímy v praxi: Pod hladinou mora zmizlo už päť Šalamúnových ostrovov
Zdroj: Reuters

V juhozápadnom Tichomorí zmizlo v dôsledku stúpajúcej hladiny mora a erózie už päť zo Šalamúnových ostrovov. Vyplýva to zo štúdie austrálskych vedcov. Ďalších šesť ostrovov tohto štátu bolo eróziou poškodených tak, že na jednom z nich spláchla voda do oceánu medzi rokmi 2011 a 2014 desiatku domov.

"Najmenej 11 ostrovov na severe Šalamúnových ostrovov v posledných dekádach buď úplne zmizlo alebo na nich postupuje silná erózia," oznámili austrálski vedci v sobotu. Vymieľané pobrežie podľa nich na dvoch miestach zničilo dediny, ktoré tam existovali najmenej od roku 1935.

Šalamúnove ostrovy, na ktorých žije vyše pol milióna obyvateľov, tvorí šesť väčších ostrovov a zhruba 900 malých ostrovčekov. Podľa vedcov zmizli ostrovčeky Kakatina, Kale, Rapita, Rehana a Zollies, všetky s rozlohou do piatich hektárov. Žiaden z nich nebol obývaný, ale využívali ich rybári.

Podľa OSN by kvôli zmenám klímy spôsobenými ľudskou činnosťou mohli hladiny morí do roku 2100 stúpnuť o pol metra až meter. Podľa nedávnej štúdie amerických vedcov by to mohlo byť aj 1,5 metra.

V oblasti Šalamúnových ostrovov, na čele ktorých stojí guvernér reprezentujúci britskú kráľovnú, je nárast hladiny mora podľa austrálskej štúdie trikrát vyšší ako je svetový priemer. K erózii pobrežia tam prispieva aj energia morských vĺn, ktorá je v tejto oblasti silnejšia.

Štúdia austrálskych vedcov o situácii na Šalamúnových ostrovoch:

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.