Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2016, 11:50

Čierny kontinent sužuje El Niňo, hladom môže trpieť až 50 miliónov Afričanov

Sucho oneskorilo výsadbu a postihlo úrodu v juhoafrických štátoch.

Čierny kontinent sužuje El Niňo, hladom môže trpieť až 50 miliónov Afričanov
Zdroj: Reuters

Zhruba 31,5 milióna obyvateľov juhoafrických krajín má kvôli suchu problémy so získavaním potravín a toto číslo by do konca roka mohlo stúpnuť na 49 miliónov. Uviedli to dnes v Johannesburgu zástupcovia Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFCR). Pre zaistenie zásob potravín v regióne je podľa tejto organizácie potreba pomoc vo výške najmenej 110 miliónov dolárov.

Sucho spôsobené klimatickým fenoménom El Niňo podľa IFCR oneskorilo výsadbu a postihlo úrodu v štátoch Lesotho, Svazijsko, Malawi, Mozambik, Namíbia a Zimbabwe. Päťročný plán pomoci IFCR spočíva v núdzovej distribúcii potravín a školení v zavlažovaní a nových spôsoboch farmárčenia, uviedla agentúra Reuters.

Na hrozbu hladu na juhu Afriky upozornili už na začiatku roka predstavitelia Svetového programu pre výživu (WFP), ktorý spadá pod OSN. Hladom by podľa nich mohlo v tejto oblasti trpieť až 14 miliónov ľudí. Najhoršie postihnutou krajinou je podľa nich Malawi, kde nedostatok jedla hrozí až 2,8 miliónu ľudí, čo je zhruba 16 percent populácie.

Klimatický jav El Niňo je často spájaný s vysokými zrážkami v niektorých oblastiach Zeme a vytrvalým suchom v iných regiónoch. Silné prejavy tohto javu spôsobujú hospodárske problémy krajinám, ktoré sú výrazne závislé na poľnohospodárstve. V Afrike sa El Niňo väčšinou prejavuje tak, že na juh kontinentu prinesie sucho a na východ dažde.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.