Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2016, 00:00

Naši hrdinovia ako propaganda brexitu? Pozrite sa, ako sa v Británii sekli

Členovia britskej krajne pravicovej strany Britain First si pomýlili. Na propagáciu brexitu použili československých letcov z 2. svetovej vojny.

Naši hrdinovia ako propaganda brexitu? Pozrite sa, ako sa v Británii sekli
Zdroj: FB/Britain First

Facebooková skupina Britain First niekoľkokrát denne pripomína dôležitosť referenda, ktoré o pár dní čaká Britániu. Okrem článkov nezabúda ani na emócie - často využíva portréty hrdinov z prvej a druhe svetovej vojny so sloganom: Naši hrdinovia nás nikdy nesklamali. Využite svoj hlas. Nezabudnite ho zaslať poštou.

Portál Independent, ktorý o téme informoval, vyjadril pochybnosti o tom, že majú súhlas veteránov na zverejnenie fotiek. V Britain first si asi neuvedomili, že využívajú aj jednu známu fotku letcov z Československa. Hrdina, ako hrdina? Tento prešľap si všimlo viac médií, Britain First však naďalej čechoslovákov propagujú ako anglických hrdinov. A dôvod, prečo opustiť úniu.

Česko-slovenskí letci v Royal Air Force (RAF) boli príslušníci česko-slovenských zahraničných vojenských jednotiek, ktorí pôsobili počas druhej svetovej vojny v jednotkách britskej RAF. Ich oficiálne nasadenie sa začalo na základe dohody medzi exilovou vládou a britskou stranou 25. októbra 1940.
Ako pripomína Wikipédia, na snímke zobrazená 310. československá stíhacia peruť RAF (anglicky: № 310 Fighter Squadron) z roku 1940, bola jednou zo štyroch československých perutí RAF. Jej heslom bolo anglické: WE FIGHT TO REBUILD - Bojujeme za obnovu. Československým veliteľom bol ustanovený major Alexander Hess a britským spoluveliteľom George Douglas Blackwood.

Ďalšie príspevky, ktoré využívajú témy hrdinov na fanpage Britain First:
Priaznivci odchodu Británie z Európskej únie pritom podľa posledných informácii prevážili nad odporcami takzvaného brexitu v troch aktuálnych prieskumoch verejnej mienky. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters. Viac o prieskumoch si môžete prečítať TU.

Najpredávanejší britský denník, bulvárny The Sun, medzitým vyzval svojich čitateľov, aby v referende 23. júna hlasovali pre brexit. "Toto je naša posledná šanca, ako sa dostať z tej nedemokratickej bruselskej mašinérie ... a je na čase, aby sme sa jej chopili," uviedol v redakčnom úvodníku The Sun, ktorý vlastní mediálny magnát Rupert Murdoch. "Musíme sa oslobodiť od diktátorského Bruselu," stojí ďalej v úvodnom texte denníka, ktorý vychádza denne v náklade 1,7 milióna kusov.


The Sun
Zdroj: The Sun

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.