Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2021, 16:52

Pribúda tisíc prípadov denne, ale rúška končia. Máme infekciu pod kontrolou, hlási Dánsko

Už v stredu severské kráľovstvo zmiernilo odporúčania ohľadom obmedzení vzdialenosti medzi ľuďmi s argumentom, že očkovanie už má viac ako 60 percent obyvateľov.

Pribúda tisíc prípadov denne, ale rúška končia. Máme infekciu pod kontrolou, hlási Dánsko
Zdroj: Reuters

Dánsko od soboty ruší poslednú povinnosť nosenia rúšok kvôli covidovej pandémii. Ľudia už ich nebudú musieť mať na ústach a nose ani v prostriedkoch verejnej dopravy, oznámilo dnes dánske ministerstvo dopravy. Umožňuje to podľa neho aj značná zaočkovanosť populácie tejto severskej krajiny, ktorá má približne 5,8 milióna obyvateľov.

Úplný koniec akýchkoľvek protipandemických opatrenia chystá na polovicu septembra aj Nórsko, kde majú vďaka novým dodávkam vakcín reštrikcie skončiť o dva týždne skôr, než sa pôvodne plánovalo.

Zbohom rúškam v autobusoch

"Sme teraz v situácii, keď je veľká časť obyvateľstva zaočkovaná, a vraciame sa k bežnému životu. To znamená, že môžeme povedať zbohom rúškam v autobusoch, vlakoch a metre," povedal dánsky minister dopravy Benny Engelbrecht.

Pôvodne bolo zrušenie povinnosti plánované na 1. septembra. Dáni pritom rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy museli nosiť od vlaňajšieho 14. augusta.

Už v stredu severské kráľovstvo zmiernilo odporúčania ohľadom obmedzení vzdialenosti medzi ľuďmi s argumentom, že očkovanie proti covidu-19 už má viac ako 60 percent obyvateľov. Krajina pritom eviduje okolo tisícky nových prípadov koronavírusovej nákazy denne. "Máme teraz infekciu pod kontrolou naprieč spoločnosťou, pretože mnoho ľudí prijalo ponuku na vakcináciu," uviedla zástupkyňa riaditeľa dánskeho zdravotného úradu Helene Bilstedová Probstová.

Povinnosť mať nasadené rúško ešte zostáva na letiskách a v lietadlách, kde sa však režim riadi medzinárodnými pravidlami, pripomína agentúra AFP.

Nórom pomohla Únia

Návrat k normálnemu životu už čoskoro čaká aj obyvateľov Nórska. Krajina vďaka spolupráci s EÚ má navyše milión dávok vakcíny Moderna, čo do polovice septembra umožní očkovanie proti covidu-19 všetkým záujemcom.

"Vďaka tejto dodávke sa môžu v prvých dvoch septembrových týždňoch nechať očkovať všetci dospelí nad 18 rokov. Znamená to, že Nórsko sa môže k normálnejšiemu každodennému životu vrátiť rýchlejšie," uviedla dnes nórska premiérka Erna Solbergová.

Nórsky minister zdravotníctva Bent Höie povedal, že pokrok v očkovaní umožní aj normálny začiatok školského a akademického roka. Pre deti a študentov v triedach už nebudú platiť žiadne protiepidemické opatrenia, takže nebudú potrebovať rúška ani dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Namiesto povinnej karantény po kontakte s nakazeným sa budú nanovo vyžadovať len testy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.