Reuters
StoryEditor

Na kábulskom letisku za týždeň zahynulo najmenej 20 ľudí, uvádza NATO

22.08.2021, 17:57
Autor:
ČTKČTK
Od minulého víkendu, kedy radikálne islamistické hnutie Taliban bez boja vstúpilo do Kábulu a prakticky prevzalo v Afganistane moc, sa desaťtisíce ľudí snažia dostať preč.

Na kábulskom letisku prišlo o život ďalších sedem afganských civilistov. Oznámilo to dnes britské ministerstvo obrany. Za akých okolností zomreli, nie je zatiaľ zrejmé.

Podľa zdroja z NATO, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, zahynulo počas evakuačného úsilia od začiatku týždňa na letisku a okolo neho dokopy najmenej 20 ľudí.

Na letisku, kde sa ľudia snažia dostať k lietadlám a opustiť krajinu, panuje chaos. V tlačeniciach vyvolaných aj streľbou bojovníkov Talibanu utrpela rada osôb zranenia, poznamenala agentúra AP.

Návrat starého režimu 

Od minulého víkendu, kedy radikálne islamistické hnutie Taliban bez boja vstúpilo do Kábulu a prakticky prevzalo v Afganistane moc, sa desaťtisíce ľudí snažia dostať preč.

Obávajú sa návratu brutálneho režimu, ktorý v krajine panoval za predchádzajúcej vlády Talibanu v rokoch 1996 až 2001.

Väčšina sa na únik snaží využiť evakuačné lety, ktoré z Kábulu organizujú západné štáty, predovšetkým USA.

"Kríza mimo kábulského letiska je nešťastná. My sa zameriavame na to, aby sme čo najskôr evakuovali všetkých cudzincov," povedal Reuters predstaviteľ aliancie, ktorý si neželal byť menovaný. Počas uplynulých siedmich dní podľa neho zomrelo na letisku a okolo neho najmenej 20 ľudí.

Podľa Reuters veľkosť davov pri letisku každým dňom v uplynulom týždni rástla, čo komplikovalo evakuačné operácie.

"Naše sily udržujú prísny odstup od vonkajších oblastí kábulského letiska, aby sme predišli akýmkoľvek stretom s Talibanom," dodal zdroj agentúry.

"Podmienky na mieste sú stále mimoriadne náročné, ale robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme situáciu zvládli čo najbezpečnejšie," uvádza sa vo vyhlásení britského ministerstva obrany k situácii na kábulskom letisku.

Taliban viní Američanov

Za chaotickú situáciu na kábulskej letisku sú podľa šéfa poradné rady Talibanu Amir Chána Mutakího zodpovedné Spojené štáty. Správanie Američanov na letisku tento popredný predstaviteľ hnutia nazval "tyraniou", hoci podľa AP sú to práve Talibanci, kto v poslednom týždni bili ľudí, ktorí sa snažili z metropoly letecky dostať, a strieľali po nich.

"Celý Afganistan je zabezpečený, ale na letisku, ktoré majú na starosti Američania, vládne anarchia," uviedol Mutakí.

Agentúra AP opísala, že americké vojenské stroje, ktoré evakuáciu predovšetkým zaisťujú, kvôli obavám z možnej streľby pristávajú v Kábule po prudkom klesaní.

Mesto leží v horskom údolí a tiež po štarte lietadla čo najrýchlejšie naberajú výšku a mnohé vypúšťajú svetlice, ktoré majú zmiasť prípadné strely navádzané teplom.

Na palube amerického evakuačného letu z Kábulu sa jednej z Afghaniek narodilo dieťa, napísalo dnes na twitteri americké Veliteľstvo prepravy vzdušných síl.

Žena začala rodiť na trase z afganskej metropoly na leteckú základňu v nemeckom Ramsteine ​​a dieťa za asistencie zdravotníkov priviedla na svet po pristátí v nákladnom priestore lietadla.

17. máj 2022 14:00