Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2021, 11:48 Aktualizované dňa 23.08.2021 o 14:24

Posledné ohnisko odporu: Taliban hlási, že obkľúčil nezdolný Pandžšír, ktorý odolal aj Sovietom

Údolie Pandžšír ovláda Ahmad Masuda, syn slávneho vodcu Ahmada Šáha Masúda, ktorý zahynul v roku 2001 pri atentáte spáchanom teroristickou organizáciou al-Kájda.

Islamistické hnutie Taliban dnes oznámilo, že sa znovu zmocnilo troch okresov na severe Afganistanu, ktoré minulý týždeň dobyli miestne milície. Bojovníci Talibanu vraj tiež obkľúčili sily odporu, ktoré sa zhromaždili v severoafganskom údolí Pandžšír.

Predstaviteľ týchto síl Ahmad Masuda cez víkend uviedol, že sa vzbúrenci v Pandžšíre nevzdajú Talibanu bez boja, aj keď on sám stále dúfa v mierové rokovania.

​Miestne milície cez víkend oznámili, že prevzali pod kontrolu tri okresy v provincii Baghlan. Išlo o jednu z prvých známok odporu voči Talibanu, ktorý predminulý týždeň bleskovo ovládol celý Afganistan s výnimkou ťažko dosiahnuteľného údolia Pandžšír, ktoré nepadlo do rúk Talibov ani počas občianskej vojne v 90. rokoch či pod sovietskou okupačnou mocou o desaťročia skôr.

"Bojovníci Talibanu tieto okresy vyčistili a rozmiestnili sa v Badachšáne, Tacháre a Andarabe v blízkosti údolia Pandžšír," napísal dnes na twitteri hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.

Údolie Pandžšír ovláda Ahmad Masuda, syn slávneho vodcu Ahmada Šáha Masúda, ktorý zahynul v roku 2001 pri atentáte spáchanom teroristickou organizáciou al-Kájda. K Masúdovým stúpencom sa pripojili aj niektorí členovia afganskej armády a špeciálnych síl alebo bývalý viceprezident Amrullah Sálih.

​Ahmad Masuda je pripravený s Talibanom rokovať a vyzval na utvorenie vlády v Kábule, ktorá by zahŕňala všetky afganské etnické skupiny. Uviedol však, že ak sa bojovníci Talibanu pokúsia vstúpiť do údolia Pandžšír, postavia sa im jeho sily na odpor.

Taliban dnes uviedol, že sily odporu v Pandžšíre obkľúčil, dáva však prednosť rokovaniu pred bojom. "Islamský emirát sa snaží vyriešiť tieto problémy mierovou cestou," povedal hovorca hnutia Mudžáhid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.