Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2021, 18:17

Nikomu inému to ani nenapadlo. Český vojak hodiny vyjednával s Talibanom, zachránil vyše 80 ľudí

Rýchlosť evakuácie, ku ktorej výrazne prispel práve veliteľ jednotky KAMBA, bol jedným z dôvodov, prečo sa Česku na rozdiel od ostatných štátov podarilo vypraviť evakuačné lety tak rýchlo.

Veliteľ jednotky KAMBA českej vojenskej polície, ktorá evakuovala ľudí z afganskej metropoly Kábul, vyjednával s Talibanom o odovzdaní zamestnancov ambasády ČR celkom šesť hodín. Informoval o tom v stredu oficiálny server ministerstva obrany ČR Army.cz.

Ako uviedol spravodajský server iDNES.cz, nemenovaný veliteľ jednotky KAMBA vyjednával okrem evakuácie zamestnancov ambasády ČR aj o evakuácii všetkých afganských spolupracovníkov českého ministerstva obrany.

"V sobotu 14. augusta som mal schôdzku so svojím americkým náprotivkom, rozprávali sme sa, že do konca augusta to v Kábule všetko vydrží," spomína veliteľ. Keď sa rozlúčili, za pol hodiny mu volal znova, že ambasáda Spojených štátov začína s urýchlenou evakuáciou. Taliban mesto ovládol už na druhý deň.

Ľudí zatlačili hlboko do mesta

Do troch áut naložili českých diplomatov a na kábulskom letisku si znovu overili, že ich tam pustia. "Tiež som zavolal na americkú ambasádu, že začíname evakuovať, aby neboli prekvapení z našich ozbrojených áut," priblížil veliteľ.

Počas cesty na letisko Hámida Karzaja však zistili, že Taliban už ovládol niektoré prístupové cesty. "Tušili sme, že sa budeme sťahovať za nepriaznivých podmienok. Na letisku sme vysadili veľvyslanca a náš tím sa stiahol späť na ambasádu," opisuje vývoj situácie policajt. Bolo potrebné zlikvidovať utajované materiály a zabezpečiť ďalšie vybavenie.

Zatiaľ čo ostatné štáty ešte ani nezačali s evakuáciou, príslušníci jednotka KAMBA už mali pripravený zoznam lokálnych zamestnancov ambasády.

"Necelých päť desiatok zamestnancov sme aj s ich deťmi s kolegami skontrolovali a doviezli ich k terminálu," dopĺňa veliteľ.

Situácia sa zhoršila o niekoľko dní neskôr. "Keď sme prišli k bráne, zistili sme, že za ňou nikto nestojí a je obkľúčená britskými vojakmi. Veliteľ nám povedal, že Taliban ľudí zatlačil hlboko do mesta," uviedol.

S rukami nad hlavou išiel k talibom

Veliteľ nechal kolegu v dobrej streleckej pozícii, aby ho mohol kryť. Odložil zbrane, vzal do ruky diplomatický pas a s rukami nad hlavou išiel k talibom.

"Pozerali sa na mňa s údivom, ako keby neverili, že si k nim vôbec niekto dovolil priblížiť," poznamenáva policajt. Poskytol im mená a oni mu ľudí zo zoznamu postupne privádzali.

Nikomu inému vyjednávať s talibmi ani nenapadlo. "Bola to neskutočná improvizácia. Na to vás nijaký výcvik nepripraví. Nikdy som nebol na kurze vyjednávania," podotýka. Vyjednával s nimi šesť hodín a okrem 81 ľudí sa mu podarilo do lietadla dostať ešte dve ženy z Poľska.

Veliteľ KAMBA aj so svojimi kolegami a veľvyslancom ČR opustili Afganistan s druhým armádnym letom. Celkom za tri dni do ČR pricestovalo z Kábulu 195 osôb. Rýchlosť evakuácie, ku ktorej nezanedbateľnou mierou prispel práve veliteľ jednotky KAMBA, bol jedným z dôvodov, prečo sa Českej republike na rozdiel od ostatných štátov podarilo vypraviť evakuačné lety tak rýchlo, píše web Army.cz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.