Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2016, 10:34

Bude mať Británia opäť premiérku? Najväčšiu podporu má ministerka vnútra Mayová

Podľa britských médií sa za ňu už postavilo najmenej päť členov kabinetu a pätina konzervatívnych poslancov.

Bude mať Británia opäť premiérku? Najväčšiu podporu má ministerka vnútra Mayová
Zdroj: Reuters

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová vo svojom ťažení za predsedníckym postom Konzervatívnej strany a tým aj premiérskym úradom má oproti ostatným štyrom kandidátom zďaleka najväčšiu podporu.

Druhá Thatcherová

Denník Daily Mail dnes označil Mayovú za jedinú z pätice uchádzačov o kreslo premiéra, ktorá má dostatočné kvality viesť Spojené kráľovstvo. Navyše podľa denníka svojou vážnosťou a rozhodnosťou vyvoláva spomienky na prvú a doteraz jedinú britskú premiérku Margaret Thatcherovú.

"Daily Mail je presvedčený o tom, že iba pani Mayová má tie správne kvality, formát a skúsenosti, aby zjednotila stranu aj krajinu," napísal v komentári protiúnijne zameraný denník, ktorý je po bulvári The Sun druhým najčítanejším denníkom v krajine.

Daily Mail v Mayovej vidí človeka, ktorý je schopný presadiť nový a čestný politický prístup. Medzi jej kvality takisto zahrnul morálku vo verejnej službe, názorovú pevnosť, obrovské odhodlanie tvrdo pracovať či pozornosť pre detail.

Za Mayovú sa doteraz postavilo viac ako 70 konzervatívnych poslancov, ktorí v utorok začnú s postupným preškrtávaním terajšej päťčlennej kandidátky. Výsledkom budú len dvaja kandidáti, z ktorých potom nového predsedu vyberú korešpondenčne členovia strany. Víťaz bude známy 9. septembra.

Najväčší favorit odstúpil

Najnovšie prisľúbili podporu Mayovej ministri obrany a dopravy Michael Fallon a Patrick McLoughlin. "Theresa je tou najlepšou osobou, ktorá povedie náš odchod z Európskej únie a opätovné získanie suverenity a ktorá zároveň ochráni náš ťažko nájdený hospodársky rozkvet," uviedol Fallon.

O kreslo ministerského predsedu sa chcú stretnúť vedľa Mayovej tiež minister pre zamestnanosť a penzijnú reformu Stephen Crabb, niekdajší minister obrany Liam Fox, minister spravodlivosti Michael Gove a námestníčka ministerky energetiky Andrea Leadsomová.

Do boja naopak prekvapivo nevstúpil niekdajší starosta Londýna a jeden z najväčších zástancov vystúpenie Spojeného kráľovstva z únie Boris Johnson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.