Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2016, 11:00

Viac ako 200 chrámov je zničených. Zemetrasenie zasiahlo obľúbenú destináciu a kandidáta UNESCO

Zemetrasenie o sile 6,8 stupňa spôsobilo v Mjanmarsku rozsiahle škody.

Viac ako 200 chrámov je zničených. Zemetrasenie zasiahlo obľúbenú destináciu a kandidáta UNESCO
Zdroj: Reuters

Najsilnejšie otrasy boli cítiť v stredu v blízkosti lokality Pagan, ktorá sa uchádza o zapísanie na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Zemetrasenie zničilo alebo zrovnalo so zemou viac ako 228 starobylých chrámov a pagod, z ktorých aspoň 187 sa nachádzalo v Pagane.

Historické mesto Pagan býva z pohľadu architektonického významu porovnávané s kambodžským komplexom Angkor Wat alebo indonézskym Borobudurom, teda jednými z najznámejších a najkrajších turistických destinácií juhovýchodnej Ázie.

Pagan bolo hlavné mesto Pugamskej ríše, ktorá od 9. do 13. storočia vládla na území čo do rozsahu zhruba porovnateľnom s dnešným Mjanmarskom. V Pagane sa nachádzajú zhruba tri tisícky starovekých, často tehlových, chrámov a pagod a jedná sa o kandidáta na zapísanie na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Je tiež hlavnou turistickou destináciou v Mjanmarsku.

Posledné porovnateľné zemetrasenie sa v tejto lokalite stalo v roku 1975. Niektorí obyvatelia Mjanmarska teraz volajú po urýchlenej rekonštrukcii poškodených chrámov. Iní odporúčajú ponechať ich zborené ako memento, pripomínajúce nebezpečenstvo zemetrasenia, píše server GlobalVoices.

Zemetrasenie si v Mjanmarsku vyžiadalo troch mŕtvych, z toho boli dve deti, a niekoľko zranených. Priamo v Pagane bola zranená španielska turistka. Otrasy vychádzali z pomerne veľkej hĺbky 84 kilometrov a rozochveli budovy po celej krajine, informovala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.