Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2016, 08:00

"Vedeli ste to? V Sýrii je vojna." V Maďarsku parodujú vládnu kampaň proti migrácii

V uliciach maďarských miest sa objavili stovky plagátov, ktoré parodujú vládnu kampaň pred októbrovým referendom proti migračným kvótam z Európskej únie.

"Vedeli ste to? V Sýrii je vojna." V Maďarsku parodujú vládnu kampaň proti migrácii
Zdroj: TASR/AP

Referendum organizuje premiér Viktor Orbán - a satirici sa mu rozhodli odpovedať plagátmi, zosmiešňujúcimi Orbánovu "kampaň strachu", upozornil francúzsky denník Le Monde.

"Sme proti ovzdušiu nenávisti, ktoré vytvára táto vláda," vysvetlil Gergo Kovács z Maďarskej strany dvojochvostých psov, čo je recesistické združenie, ktoré si už roky robí posmech z Orbánových populistických a nacionalistických prejavov.

Vláda začala v lete v médiách novú kampaň proti migrantom so sloganmi ako "Vedeli ste to? Viac ako 300 ľudí v Európe zomrelo od začiatku migračnej vlny"; "Brusel chce, aby sme prijali utečencov v počte zodpovedajúcom celému mestu"; "Milión utečencov čaká, aby prišli do Európy".

Satirici odpovedali 800 plagátmi a desaťtisícami letákov so zparodovanými sloganmi: "Vedeli ste to? Ľudí nie sú hlúpi"; "Vedeli ste to? Viac ako milión Maďarov chce utiecť z Maďarska do Európy" či "Vedeli ste to? V Sýrii je vojna".

Maďarsko neprijalo žiadneho utečenca v rámci prvého programu prerozdeľovania migrantov, ktorý schválili členské štáty, pripomenul Le Monde a dodal, že krajinou vlani v lete prešlo do 400 000 utečencov, než vláda nechala postaviť ploty z ostnatého drôtu na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom.

Prieskumy ukazujú, že maďarská verejnosť odmieta povinné kvóty pre prerozdeľovanie utečencov v rámci únie. Platnosť referenda je však podmienená tým, že sa 2. októbra k urnám dostaví viac ako polovica z oprávnených voličov.

Grafický umelec Kovács, ako si všimol denník The Financial Times, dokázal vlani v lete od 7000 krajanov získať do 33 miliónov forintov (asi 2,9 milióna Sk), takže mohol vládnu xenofóbnu billboardovú kampaň parodovať plagátmi typu "Prepáčte za nášho premiéra" či "Vitajte v Maďarsku, my máme pracovné fleky v Londýne."

Jedna z darkýň "strane dvojchvostých psov" označila satirické plagáty za intelektuálnu odpoveď na cynizmus vlády, ktorá naštvala mnoho Maďarov tým, že používa peniaze daňových poplatníkov na šírenie nenávisti.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.