Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2016, 23:25

Nicolas Sarkozy sa usiluje o návrat

Bývalý francúzsky prezident je dnes pre Nemecko neakceptovateľný. Teší sa nálepke populistu a demagóga

Nicolas Sarkozy sa usiluje o návrat
Zdroj: Reuters

História pozná veľa úspešných návratov. Či sa medzi ne zaradí aj Sarkozy, sa ukáže za tri mesiace.

Merkozy
Spomínate na Merkozyho? Toto vtipné spojenie dvoch mien, používané ako symbol tesnej nemecko-francúzskej spolupráce, vymysleli novinári už pred rokom 2012. Vtedy nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy boli spolu doslova pečení-varení. Aby preberali chod sveta, respektíve Európy.

Zvonku to vyzeralo ako dokonalý súlad. Nemecko-francúzsky motor Európy melodicky šliapal, aj keď v pozadí sa uplatňovala vôľa silnejšieho Nemecka. Na tlačových konferenciách sa od francúzskeho prezidenta nechcelo nič iné, než aby múdro prikyvoval a pridal k slovám predtým hovoriacej kancelárky pár klišé. Sarkozyho nástupca François Hollande už však nebol schopný ani toho, aby aspoň zohral úlohu rovnocenného partnera.

Objekt výsmechu
No dnes v Berlíne nečakajú s otvorenou náručou ani Nicolasa Sarkozyho. Nielen preto, že by na prijatie v nemeckom hlavnom meste nebol ako vodca najväčšej francúzskej opozičnej strany považovaný za dosť vysokú šaržu, ale predovšetkým kvôli jeho terajším politickým názorom. To platí predovšetkým o jeho prístupe k migračnej kr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.