Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2016, 10:30

Pýtajte sa len na šťastie a psíka, tlačili na známu blogerku pred rozhovorom s Junckerom

Francúzska blogerka Laetitia Birbesová si posťažovala, že na ňu server YouTube naliehal, aby šéfovi Európskej komisie Junckerovi nekládla "konfrontačné" otázky.

Pýtajte sa len na šťastie a psíka, tlačili na známu blogerku pred rozhovorom s Junckerom
Zdroj: Youtube

To interview vzbudilo nakoniec oveľa väčšiu pozornosť, než sa čakalo.

61-ročný šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker odpovedal populárnej blogerke Laetitie Birbesovej minulý štvrtok, ešte pred začatím neformálneho summitu Európskej únie v Bratislave. Teda aj pár hodín potom, čo predstavil plán legislatívnej práce svojho tímu v budúcom roku.

Rozhovor sponzoroval internetový server YouTube, rovnako ako paneurópska stanica Euronews. Problémy sa dostavili podľa bruselského webu Politico ešte skôr, než rozhovor vôbec začal.

"Zistila som, že odo mňa očakávajú, že budem klásť len samé neškodné otázky," citoval Politico vyjadrenie rozčarovanej blogerky. "Celý rozhovor mal byť postavený tak, aby bol iba reklamou v prospech pána Junckera," dodala Birbesová.

To ju prekvapilo aj rozladilo. Krátko predtým bola podľa svojich slov ubezpečená tímom YouTube, že môže klásť akékoľvek otázky. V rozhovore pre francúzsky web Rue 89 Birbesová doplnila, že tím z YouTube jej odporučil pýtať sa luxemburského politika na také veci, ako je "otázka šťastia", na jeho slabosť pre zastaraný typ mobilného telefónu či na jeho obľúbeného psa menom Plato.

Nemala by sa vraj snažiť predsedu pohnevať, "ak nechce na YouTube čoskoro skončiť", odporučil jej muž z prípravného tímu pred začiatkom rozhovoru.

Odkázali ju na Junckerovu hovorkyňu Natashu Bertaudovú. Birbesová sa však nakoniec pýtala na to, čo považovala za podstatné, napríklad na daňový raj v Junckerovej rodnom Luxembursku.

Hovorkyňa spoločnosti Google, pod ktorú YouTube spadá, neskôr vylúčila, že by sa jej zamestnanci pokúšali blogerku od nepríjemných otázok odradiť.

"Laetitia mala niektoré tvrdšie otázky a pred interview chcela poradiť, ako ich formulovať," predstavila svoju verziu osoba z YouTube blízka príprave rozhovoru. "Naši kolegovia jej odporučili, aby nevolila konfrontačný tón."

Takisto Bertaudová odmietla, že by došlo k pochybeniu. "Nevieme dopredu nič bližšie o otázkach, ktoré predseda Komisie dostáva," uviedla.

Reakcia blogerky si môžete pozrieť v jej videu (video sa spustí po kliknutí):

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.