Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2016, 10:04

Filipínsky prezident sa odvracia od USA. Žiada odchod vojakov, ruší vojenské cvičenia

Filipíny boli dlhodobo tradičným spojencom USA.

Filipínsky prezident sa odvracia od USA. Žiada odchod vojakov, ruší vojenské cvičenia
Zdroj: Reuters

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte pozastavil plány na spoločné hliadky a námorné cvičenia s americkým vojenským námorníctvom v spornej oblasti Juhočínskeho mora. Oznámil to dnes filipínsky minister obrany Delfin Lorenzana, ktorého citovala agentúra AP.

O príslušnom rozhodnutí filipínskeho prezidenta už bola informovaná americká armáda.

Manila okrem toho požiada, aby z Filipín odišlo 107 amerických vojakov, ktorí zaisťujú prevádzku bezpilotných lietadiel využívaných na sledovanie islamistických militantov na juhu Filipín. Malo by sa tak stať už v blízkej budúcnosti, keď bude filipínska armáda schopná získavať príslušné spravodajské informácie vo vlastnej réžii.

Prezident Duterte chce tiež ukončiť doterajšiu prax, keď sa každoročne konalo 28 americko-filipínskych vojenských cvičení. V súčasnosti prebiehajúce spoločné manévre by mali byť poslednými počas Duterteho aktuálneho šesťročného funkčného obdobia.

Manila bola dlhodobo tradičným regionálnym spojencom Washingtonu. Rodrigo Duterte, ktorý sa ujal funkcie 30. júna tohto roku, má - ako vyhlasuje - ambíciu znížiť závislosť svojej krajiny od Spojených štátov. Duterteho niektorí pozorovatelia pre jeho ostrú rétoriku a odklon od politických tradícií prirovnávajú k americkému prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.