Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2021, 10:26

V Austrálii rapídne stúpa počet nakazených. Krajine sa nedarí zastaviť šírenie mutácie delta

Úrady varujú, že to najhoršie ešte len príde.

V Austrálii rapídne stúpa počet nakazených. Krajine sa nedarí zastaviť šírenie mutácie delta
Zdroj: Reuters

Austrália po sobotňajšom rekorde v podobe 1 756 nových prípadov zaznamenala ďalší vysoký prírastok do štatistiky nových koronavírusových infekcií.

Dnes ich ohlásila 1 684. Krajina s 25 miliónmi obyvateľov registruje v týchto dňoch najvyššie počty nákazy od začiatku pandémie Covidu-19 a nedarí sa jej zastaviť šírenie koronavirovej mutácie delta.

Vláda sa podľa agentúry Reuters sústredí na vakcináciu populácie v snahe ukončiť čo najrýchlejšie platnosť prísnych reštrikcií. Drvivú väčšinu nových nákaz zachytili v najľudnatejšom austrálskom štáte Nový Južný Wales, kde majú ľudia nariadené minimalizovať pohyb na verejnosti.

Štát dnes oznámil 1 485 nových prípadov koronavírusy, čo je asi o 50 menej ako v sobotu. Obmedzenie voľného pohybu obyvateľov platí aj v štáte Viktória, ktorý hlási 183 novo zachytených prípadov nákazy. Celkovo sa prísny karanténny režim v Austrálii vzťahuje na viac ako 15 miliónov obyvateľov.

"Lockdown, pri ktorom sú uzavreté hranice medzi štátmi a teritóriami, je súčasťou federálnej stratégie na zvládanie choroby do chvíle, kedy bude aspoň 70 percent ľudí starších ako 15 rokov plne naočkovaných," píše Reuters.

Zatiaľ vakcináciu v krajine absolvovalo len 37 percent tých, ktorí ju môžu podstúpiť, teda necelá tretina celkovej populácie. V posledných dňoch však postup očkovacej kampane výrazne zrýchlil.

Akokoľvek znamenajú pre Austráliu aktuálne počty nákaz najhoršiu fáze pandémie, v porovnaní s rekordami v európskych krajinách zostávajú pomerne nízke.

Denný súčet úmrtí pripisovaných Covidu-19 sa v posledných dňoch len raz dostal nad desať. Úrady však varujú, že to najhoršie ešte len príde. Celkovo sa v Austrálii od začiatku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 nakazilo vyše 61-tisíc ľudí. S Covidom-19 ich 1039 zomrelo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.