Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2016, 14:35

Antropocén v praxi. Rekordná koncentrácia oxidu uhličitého vydrží množstvo generácií

Oxid uhličitý zostáva v atmosfére tisíce rokov.

Antropocén v praxi. Rekordná koncentrácia oxidu uhličitého vydrží množstvo generácií
Zdroj: Reuters

Koncentrácia skleníkového plynu oxidu uhličitého dosiahla v minulom roku rekordnú hladinu, s ktorou budú obyvatelia planéty bojovať niekoľko nasledujúcich generácií a to aj napriek aktuálnym snahám vlád o obmedzenie globálneho otepľovania. Uviedla to dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá je agentúrou OSN.

Rekordná koncentrácia CO2 v atmosfére v objeme 400 ppm (častíc na milión), ktorú vedci namerali v minulom roku, bola tento rok niekoľkokrát prekročená, a stala sa medzitým priemernou hodnotou nameranou za celý rok, uvádza správa WMO.

Oxid uhličitý pritom zostáva v atmosfére tisíce rokov, a s následkami jeho vysokej koncentrácie tak obyvateľstvo planéty bude musieť zápasiť niekoľko generácií, dodala agentúra.

Koncentráciu oxidu uhličitého vlani a tento rok ešte zhoršil opätovný výskyt javu El Niňo, ktorý spôsobuje sucho v tropických oblastiach, a znižuje tak schopnosť pralesov a oceánov absorbovať tento skleníkový plyn.

Vlani sa v Paríži krajiny sveta dohodli na spoločnom klimatickom pláne, ako obmedziť klimatické zmeny. Podľa textu má byť otepľovanie udržané pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s industriálnym obdobím. Parížsky dokument v roku 2020 nahradí terajší Kjótsky protokol z roku 1997.

Dohoda podľa generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa odštartovala "novú epochu optimizmu", ktorá ale zároveň vojde do dejín ako "nová epocha skutočných zmien klímy s rekordnými koncentráciami skleníkových plynov".

V marockom meste Marakéš začne 7. novembra ďalšia klimatická konferencia OSN. Krátko pred tým - 4. novembra - začne platiť parížska klimatická dohoda.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.