Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2016, 07:50

Európa by nemala prijímať viac utečencov, ako dokáže integrovať, vyhlásil pápež

Európa by nemala prijímať viac utečencov, ako dokáže integrovať, vyhlásil pápež
Zdroj: Reuters

Pápež František varoval v utorok európske vlády pred prijímaním vyšších počtov utečencov, ako sú schopné integrovať do spoločnosti. V utečeneckej politike je na mieste obozretnosť, aj keď "teoreticky nie je možné zatvárať srdce pred ktorýmkoľvek utečencom", povedal podľa agentúry DPA počas návratu do Vatikánu po dvojdňovej návšteve Švédska.

"Je neľudské zatvárať dvere, je neľudské zatvárať srdce," vyjadril sa pápež počas letu zo švédskeho Malmö do Ríma. "Pretože časom sa za to politicky doplatí práve tak, ako sa politicky môže doplatiť za neopatrnosť v podobe prijatia vyššieho počtu ľudí, ako sa dá integrovať," dodal.

Podľa Františka musia vlády v otázke prijímania utečencov zostať "veľmi otvorené", zároveň by si však mali "spočítať, ako sa o nich postarajú". "Pretože utečenca nemôžeme len prijať, ale aj integrovať," upozornil.

Napriek tomu sa podľa pápeža Európa nesmie báť migrantov, keďže je sama "vytvorená z migrácie".

Slávenie omše v Malmö bolo posledným bodom programu Františkovej dvojdňovej návštevy Švédska. Hlava katolíckej cirkvi sa tam v pondelok zúčastnila na slávnostnej ekumenickej pripomienke 500. výročia reformácie v meste Lund.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.