Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2016, 17:51

Teploty neustále rastú. Rok 2016 bude najteplejším v zaznamenanej histórii

Teploty neustále rastú. Rok 2016 bude najteplejším v zaznamenanej histórii
Zdroj: Reuters

Rok 2016 bude veľmi pravdepodobne najteplejším od doby, čo existujú záznamy. Oznámila to dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO). Predbežné údaje zozbierané za prvých deväť mesiacov tohto roka ukazujú, že priemerná globálna teplota je tento rok 1,2 stupňa nad úrovňou pred priemyselnou revolúciou. WMO je agentúrou OSN.

Teploty zostanú podľa WMO vysoké aj v závere tohto roka, a rok 2016 tak prekoná rok vlaňajší, ktorý bol tiež rekordný. Vplyv na zvyšovanie teplôt má nebezpečný klimatický jav zvaný El Niňo, najvýznamnejším faktorom sú ale stále emisie skleníkových plynov.

Vyhlásenie o stave klímy bolo tento rok zverejnené skôr, aby sa s ním mohli oboznámiť aj vyjednávači na terajšej klimatickej konferencii OSN, ktorá sa koná do 18. novembra v Marakéši. Jej cieľom je spresniť pravidlá a nájsť spôsoby napĺňania parížskej klimatickej dohody. Na konferencii počas rokovaní Slovensko a zároveň EÚ zastupuje minister životného prostredia László Sólymos a štátny tajomník rezortu Norbert Kurilla.

"Ďalší rok, ďalší rekord. Vysoké teploty, ktoré sme zaznamenali v roku 2015 budú najskôr v roku 2016 prekonané," uviedol šéf WMO Petteri Taalas. "V častiach arktického Ruska boli teploty šesť až sedem stupňov nad dlhodobým priemerom. Mnoho ďalších arktických a subarktických regiónov v Rusku, na Aljaške a na severozápade Kanady hlási najmenej tri stupne nad priemerom," dodal.

Podľa textu parížskej dohody má byť otepľovanie udržané pod dvoma stupňami Celzia, najlepšie do 1,5 stupňa v porovnaní s industrializačným obdobím. Signatári dohody sa zaviazali, že preto ďalej výrazne obmedzia vo svojich krajinách emisie, predovšetkým oxidu uhličitého. Parížsky dokument nahradí v roku 2020 doterajší Kjótsky protokol z roku 1997.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.