19.12.2016, 17:12

OSN vyšle do Aleppa pozorovateľov. Rezolúciu jednomyseľne schválila Bezpečnostná rada

bezpečnostná rada OSN
Zdroj: TASR/AP

Bezpečnostná rada OSN schválila dnes jednomyseľne rezolúciu, ktorá vyzýva na monitorovanie evakuácií z východného Aleppa svetovou organizáciou a inými inštitúciami a zároveň žiada, aby generálny tajomník OSN neodkladne konzultoval so Sýriou a inými stranami okamžité vyslanie pozorovateľov.

Dokument je podľa Francúzska kľúčovým pre zabránenie "masovým zverstvám" páchaným sýrskymi ozbrojenými silami vrátane milícií.

Ide o kompromisný návrh rezolúcie, na ktorom sa v nedeľu večer - po vyše troch hodinách rozhovorov za zatvorenými dverami - dohodli Francúzsko a Rusko. Moskva totiž nesúhlasila s prvotným francúzskym návrhom a predložila vlastný návrh rezolúcie. Výhrady nemala k samotnému vyslaniu pozorovateľov, chcela však, aby pred vyslaním absolvovali riadnu prípravu.

Dohodnutý kompromisný text tiež požaduje, aby všetky strany umožnili OSN a jej partnerským organizáciám bezpodmienečný a okamžitý prístup do oblasti, aby mohli poskytovať humanitárnu pomoc a zdravotnú starostlivosť, a aby "brali ohľad a ochraňovali všetkých civilistov v Aleppe i v celej Sýrii".

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.