Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.12.2016, 12:00

V Augsburgu evakuujú vyše 50-tisíc ľudí. Kvôli bombe z druhej svetovej vojny

Nemecká polícia
Zdroj: TASR/AP

Tisíce ľudí boli dnes evakuovaní v bavorskom meste Augsburg kvôli plánovanému zneškodneniu leteckej bomby z druhej svetovej vojny.

Kvôli popoludňajšej likvidácii nálože musí opustiť domovy 54-tisíc osôb. Podľa agentúry DPA ide o vôbec najväčšiu evakuačnú akciu v Nemecku kvôli nálezu leteckej bomby od roku 1945.

32-tisíc dosmácností evakuujú

Bomba bola nájdená minulý týždeň pri stavebných prácach v historickom centre mesta. Evakuačnou zónou dnes prechádzali dodávky s ampliónom, z ktorých boli obyvatelia vyzývaní, aby sa uchýlili do bezpečia. Evakuačné centrá boli zriadené v školách a športových zariadeniach.

Príkaz na evakuáciu dostalo 32-tisíc domácností. Ich obyvatelia mali dobrovoľne opustiť príbytky do 10:00 hod. Následne má evakuačnú zónu skontrolovať približne 900 policajtov a niekoľko stoviek hasičov, čo potrvá podľa úradov približne štyri hodiny.

Vybrali si sviatky

Pyrotechnici pristúpia na zneškodnenie 3,8 tony ťažkej britskej leteckej bomby dnes popoludní. Podľa agentúry DPA akcia začne najskôr medzi 14.00 a 15.00 hod a potrvá minimálne hodinu. Polícia nespresnila, kedy sa ľudia budú môcť vrátiť späť domov.

Sviatočný deň úrady zvolili okrem iného preto, že v pracovný deň by bolo nutné evakuovať a preveriť aj všetky podniky v postihnutej oblasti, vysvetlila radnica.

Doteraz najväčšiu evakuáciu kvôli leteckej bombe z druhej svetovej vojny zažil v roku 2011 porýnsky Koblenz, kde muselo svoje domovy opustiť 45-tisíc ľudí. Vlani sa muselo preventívne do bezpečia uchýliť 20-tisíc obyvateľov Kolína nad Rýnom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.