Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2017, 11:55

Poľské mestá dusí smog, hromadná doprava je zadarmo

Poľské mestá dusí smog, hromadná doprava je zadarmo
Zdroj: Reuters

Poľské úrady preto vyzývajú vodičov, aby nepoužívali svoje vozidlá, a dali prednosť mestskej hromadnej doprave, ktorá je pri tejto príležitosti v niektorých mestách zdarma. Mestá nášho severného suseda totiž dusí smog. Najmä starší ľudia a deti by sa mali vyvarovať dlhšieho pobytu vonku, uviedla spravodajská televízia TVN 24.

Najhoršia situácia si znečistením povetria podľa inšpektorov ochrany životného prostredia panuje v Krakove, Vroclave, Poznani a v okolí Opola. Normy sú ale vysoko prekročené aj vo Varšave, Otwocku, Kaliszi, Siedlciach, Toruni, Bydgoszczi a Olsztyni.

V nedeľu koncentrácia škodlivých prachových častíc v niektorých mestách prekročila normu až o 2000 percent, uviedol denník Gazeta Wyborcza, ktorý dal jav do súvislosti aj s tým, že päť miliónov Poliakov si stále kúri uhlím, pričom 70 percent z nich v zastaraných kachliach. "Smog naozaj zabíja," napísal denník s tým, že v podobných podmienkach miera úmrtnosti stúpa o šesť percent.

Radnica vo Varšave rozhodla, že pre dnešok budú električky, autobusy, metro a mestské vlaky zdarma, bezplatné bude aj použitie záchytných parkovísk, odkiaľ majú vodiči pokračovať mestskou dopravou. Zároveň vyzvala riaditeľov škôl, aby zrušili všetky akcie mimo učební.

Za mestskú dopravu dnes neplatia ani cestujúci v Kielciach. V Krakove nemusia platiť vodiči, ktorí prípadným revízorom ukážu vodičský preukaz.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.