Reuters
StoryEditor

Európa sa chce chrániť pred ďalšími vírusmi. Leyenová varuje pred pandémiou nezaočkovaných

15.09.2021, 11:16
Autor:
TASRTASR
Šéfka Európskej komisie ocenila vysokú mieru zaočkovanosti naprieč blokom.

Európa potrebuje dušu, ideály a politickú vôľu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rámci svojej druhej správy o stave Únie na pôde Európskeho parlamentu  v Štrasburgu a naznačila, ktorým smerom by Únia mala ísť.

Šéfka eurokomisie využila príležitosť zhodnotiť uplynulý rok, ktorý bol poznačený koronakrízou, očkovacími kampaňami a spustením európskeho plánu obnovy a počas ktorého sa zrodila Európska zelená dohoda, ako aj projekt európskej digitálnej dekády.

​Leyenová upozornila, že EÚ za uplynulý rok kvôli pandémii zažila najhoršiu zdravotnícku a ekonomickú krízu a našla na ňu spoločnú odpoveď v podobe programu EÚ budúcej generácie, ktorý znamená investovať do krátkodobej obnovy a dlhodobej prosperity Únie. A ako odpoveď na najväčšiu ekologickú krízu EÚ ponúkla Európsku zelenú dohodu.

Šéfka EK priznala, že pred Úniou stoja veľké výzvy v rozdrobenom a rýchlo meniacom sa svete, nájsť na ne riešenie bude podľa jej slov "skúškou charakteru" a vyjadrila nádej, že Európa v tejto skúške obstojí. Dodala, že lídrom Európskej rady a Európskeho parlamentu v stredu zaslala list s prioritami EK na budúci rok.

Podľa jej slov EÚ dokázala spoločnými silami zareagovať na pandémiu, podarilo sa zaistiť dostatočný počet vakcín (1,8 miliardy dávok) aj pre prípad tretej dávky očkovania a spoločne sa dohodnúť na covidpasoch, ktoré sa stali realitou v čase, keď sa inde na svete o tomto type dokumentov len hovorilo.

Ocenila, že v EÚ je zaočkovaných vyše 70 percent dospelej populácie, hoci s rozdielmi medzi krajinami, čo treba prekonať, a tiež skutočnosť, že Únia pomáha s očkovaním aj iným krajinám a ako jediný región sveta sa o svoje vakcíny delí s tými chudobnými, keď darovala už vyše 100 miliónov očkovacích látok proti COVID-19.

Dodala, že rozvojové krajiny majú iba jednopercentnú zaočkovanosť, čo je nespravodlivé, aj preto EÚ investuje miliardu eur do posilnenia výrobných kapacít mRNA vakcín v Afrike. "Toto nie je maratón, ale my sme pomáhali a prejavili solidaritu. Sľúbili sme dodať 200 miliónov vakcín a Európska komisia chce dodať ďalších 200 miliónov dávok do polovice roku 2022," opísala situáciu.

V najbližšej dobe sa podľa nej treba vyvarovať, aby nedošlo k "pandémii nezaočkovaných" aj v Európe, a preto je prioritou posilniť odolnosť pred ďalšími pandémiami.

Vznikol projekt HERA zameraný na pripravenosť a rekcie na nové zdravotné situácie, pričom EK podporuje budovanie zdravotníckej únie a do tejto oblasti do roku 2027 investuje 50 miliárd eur. "Aby žiaden lokálny vírus nespôsobil svetovú pandémiu," vysvetlila Von der Leyenová.

01 - Modified: 2022-10-04 19:09:00 - Feat.: - Title: Morawiecki vyzýva Úniu, aby držala krok s americkou finančnou pomocou Ukrajine 02 - Modified: 2022-10-04 17:57:56 - Feat.: - Title: Borrell: Únia zvažuje sankcie voči Iránu pre "zabitie" mladej Kurdky 03 - Modified: 2022-10-04 08:15:59 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo vyše 500 nových prípadov, počet hospitalizovaných stúpa 04 - Modified: 2022-10-04 05:13:38 - Feat.: - Title: Ministri financií Európskej únie skúsia dohodnúť lepšie rozdelenie peňazí na odchod od ruských energií 05 - Modified: 2022-10-03 08:36:55 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: PCR testy za nedeľu odhalili 53 nových prípadov, pribudla jedna obeť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 09:53