StoryEditor

Neznáma podoba klimatickej zmeny: Kvôli krutým mrazom migrujú Mongoli do miest

01.03.2017, 14:30
Mongolskí pastieri boli vždy vystavení drsnému podnebiu, no klimatická zmena ich situáciu ešte zhoršila.

"Uhynulo mi už dvadsať kráv. Robím všetko pre to, aby som zachránil aspoň zvyšok svojho dobytka. Ten je však stále zoslabnutejší. A do pár týždňov mi navyše dôjdu aj zásoby krmiva. Neviem, čo si potom počnem," opisuje aktuálnu situáciu v Mongolsku 43-ročný pastier Urjinsuren Mijiddorj a ukazuje na telá mŕtvych kráv, ktoré zabil mráz. "Len dúfam, že čoskoro sa aspoň roztopí sneh," dodáva.

Mongolsko aktuálne zasiahli extrémne mrazy nazývané dzud. Úkaz, ktorý sa v minulosti objavoval zhruba raz za desať rokov, teraz zastihol mongolských pastierov hneď dve zimy po sebe. Podľa tlačovej správy Kancelárie OSN pre koordináciu humanitárnych otázok (UN OCHA) hrozí až 37-tisícom pastierskych domácností - dovedna až 157-tisícom ľudí -, že prídu o svoj dobytok a s nimi aj o celé živobytie. Chovom dobytka sa pritom v krajine živí prevažná časť populácie.

Život v extrémnych podmienkach

Pomenovaním dzud označujú Mongoli extrémne mrazy, počas ktorých v zimných mesiacoch teploty klesajú až k mínus 50-tim stupňom Celzia. Momentálne je v Mongolsku postihnutých 17 provincií z celkových 21. Zvlášť sú pritom ohrození pastieri, ktorí sa ešte nestačili úplne vysporiadať s vlaňajšími škodami. Tým podľa údajov Populačného fondu OSN (UN FPA) vlani uhynulo viac než milión kusov dobytka.

Tohtoročný dzud však zaskočil aj tých pastierov, ktorí sa na zimu snažili pripraviť. Vyčerpanie zásob a nedostatok finančných prostriedkov ich teraz núti hľadať rôzne krátkodobé riešenia. Nakupujú v obchodoch na dlh, berú si nevýhodné pôžičky od bánk alebo predávajú svoj dobytok pod cenu, pričom prichádzajú o budúci zdroj obživy, mlieka a mäsa. Keď pastier príde o svoje živobytie, ohrozí celú svoju rodinu, ktorá je od neho závislá.

"Miestni pastieri sa snažia urobiť si zásoby krmiva pre svoje stáda na každú zimu. Takto drsné podmienky ale nikto neočakával, " hovorí Jaroslav Petřík, koordinátor pomoci pre Mongolsko z neziskovej organizácie Člověk v tísni, sesterskej organizácii slovenskej organizácie Človek v ohrození. Organizácia, ktorá v Mongolsku dlhodobo pôsobí, pomáha pastierom prežiť ťažkú zimu. Okrem iného im dodáva krmivo a živiny pre dobytok, či finančnú podporu, aby mohli zabezpečiť živobytie pre svoje rodiny.

Hrubá vrstva snehu a ľadu obzvlášť v horských regiónoch východného a severného Mongolska dosahuje v priemere až 50 centimetrov a ešte vo februári pokrývala vyše 77 percent krajiny. Podľa údajov organizácie Člověk v tísni uverejnených na portáli Reliefweb môžu drsné prírodné podmienky pretrvať až do polovice apríla, kedy sa budú môcť zvieratá dostať k prírodnej pastve.

Sociálne dopady zmeny klímy

Predstavitelia organizácie pritom očakávajú, že tohoročný dzud bude ešte výraznejší, než ten ten predošlý. Podľa správy, ktorú o situácii vydali Člověk v tísni a český Caritas, to súvisí to aj s ďalšími faktormi, ktoré mu predchádzali. Napríklad letným suchom sprevádzaným stepnými požiarmi, v septembri vystriedaným ďalšími zlými podmienkami - silnými dažďami a skorým príchodom prvého sneženia už počas októbra.

Odborníci prisudzujú premenlivé vzorce počasia meniacej sa klíme. Jej vplyvom sa dzud, ktorý sa kedysi objavoval raz za desať rokov, v posledných troch desaťročiach začal objavovať v priemere častejšie než každé štyri roky. Zároveň sú čoraz suchšie aj krátke mongolské letá.

Opakovaný výskyt týchto javov tak má čoraz silnejšie dopady na spoločenstvá pastierov. Ich vekmi budované schopnosti odolávať klimatických šokom sa neustálym tlakom bez možnosti sa opätovne pozviechať postupne strácajú. Mnohí z nich preto zanechávajú pôvodné životy a migrujú do Ulanbátaru a ďalších väčších mongolských miest.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

01 - Modified: 2023-02-02 11:04:15 - Feat.: - Title: Nemecko má plán na ochranu klímy. Vyčlení 200 miliónov eur na starostlivosť o Amazonský prales 02 - Modified: 2023-01-30 16:29:14 - Feat.: - Title: Boj s klimatickou zmenou začína u jednotlivca. Čo môžeš pre planétu spraviť ty aby si naozaj pomohol? (podcast) 03 - Modified: 2023-01-27 09:15:58 - Feat.: - Title: Vlhová o kariére i klimatickej zmene: Na horách je hrozné teplo. So súperkami kamarátka nie som 04 - Modified: 2023-01-24 14:48:51 - Feat.: - Title: Pravda o Svetovom ekonomickom fóre: Prečo nejde o elitárov odtrhnutých od reality? 05 - Modified: 2023-01-22 12:00:17 - Feat.: - Title: Grónsko sa topí vo vlastnej šťave. Na niektorých územiach je najteplejšie za tisíc rokov, čo spôsobuje rast hladín oceánov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. február 2023 03:40