Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2017, 07:00

Násilie proti sýrskym deťom dosiahlo v roku 2016 rekordný stupeň

Násilie proti sýrskym deťom dosiahlo v roku 2016 rekordný stupeň
Zdroj: Reuters

Utrpenie detí v Sýrii sa výrazne zhoršilo. Vyhlásil to dnes Detský fond OSN (UNICEF) a ako argument uviedol údaje za vlaňajšok. Prudko sa totiž zvýšili počty zabitých a zranených detí a tiež naverbovaných detských vojakov. Išlo teda o najhorší rok pre vyrastajúcu generáciu Sýrčanov.

V roku 2016 zomrelo v konflikte najmenej 652 detí, čo je najvyšší počet za uplynulé tri roky, počas ktorých už UNICEF overoval správy o zabitých deťoch. Počet detí, ktoré zatiahli do bojov, prudko stúpol nad 850, čo je dvakrát viac v porovnaní s rokom 2015. "Hĺbka ich utrpenia nemá obdobu," uviedol Geert Cappelaere, regionálny šéf UNICEF pre Blízky východ.

Vlani vôbec nepoľavili útoky na školy, nemocnice, ihriská, parky a rodinné domy, pretože sýrska vláda, jej spojenci aj odporcovia majú k medzinárodnému vojnovému právu ľahostajný postoj. Podľa UNICEF najmenej 255 detí bolo vlani zabitých priamo v školách alebo blízko nich; školu nenavštevuje 1,7 milióna detí. Každá jedna z troch škôl v Sýrii je nepoužiteľná, niektoré aj preto, že ich majú obsadené ozbrojené skupiny.

Deťom po celej krajine hrozia tiež vážne zranenia pri hraní sa v okolí nevybuchnutých pozemných mín a kazetovej munície. Odmínovacie akcie v oblastiach kontrolovaných opozíciou závažne brzdí nedostatok expertov.

Po šiestich rokoch vojny závisí od humanitárnej pomoci približne šesť miliónov sýrskych detí. Štvrť milióna z nich je uviaznutých v obliehaných oblastiach, preto sú odrezané od takejto pomoci. Mnoho ďalších detí žije v regiónoch, do ktorých sa dá dostať len ťažko.

Deti nezabíjajú len bomby a guľky, ale tiež nedostupnosť lekárov a základných zdravotníckych služieb, upozornil UNICEF. Desiatky detí zomierajú na choroby, ktorým sa dá predchádzať.

Z niekoľkých miliónov detí sa stali utečenci v rámci Sýrie, pričom ďalších 2,3 milióna ich ušlo za hranice do ďalších štátov v regióne. Keďže sa zintenzívnilo celkové utrpenie, čoraz väčší počet rodín sa uchyľuje ku krajným krokom a riešeniam, napríklad donútia deti vstúpiť do manželstva alebo robiť detskú prácu.

"Úplne každé dieťa je na celý život poznačené; má to strašné následky na ich zdravie, pocit pohody a na budúcnosť," dodal Cappelaere. 

Tieto údaje boli zverejnené v správe UNICEF len dva dni pred šiestym výročím ľudového povstania, ktoré eskalovalo do občianskej vojny. Deti sa pritom nachádzali medzi vôbec prvými obeťami brutálnych zásahov vlády. Obyvatelia juhosýrskeho mesta Dará na pochode 15. marca 2011 žiadali prepustenie tínedžerov-študentov zatknutých za to, že na múry školy napísali protivládne heslá. Týchto tínedžerov vo väzbe mučili.

V správe zverejnenej minulý týždeň medzinárodnou charitatívnou organizáciou Save the Children sa uvádzalo, že u sýrskych detí a mládeže sa prejavuje "toxický stres", ktorý môže viesť k celoživotným zdravotným problémom, zápasom so závislosťou a duševným poruchám trvajúcim aj v dospelosti.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.