Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2021, 22:12

Taliban sa chystá riešiť ekonomické problémy Afganistanu. Úradníkom sľubuje výplaty

Podľa ministerstva financií novej afganskej vlády stoja za oneskorenými výplatami pre štátnych zamestnancov technické problémy.

Taliban sa chystá riešiť ekonomické problémy Afganistanu. Úradníkom sľubuje výplaty
Zdroj: TASR/AP

Nová afganská vláda sa pokúša vyriešiť niekoľko problémov, kvôli ktorým zamestnanci vo verejnom sektore nedostali výplaty. Dnes to podľa agentúry Reuters uviedlo ministerstvo financií. Kabinet minulý týždeň zostavilo radikálne hnutie Taliban.

Mnoho štátnych zamestnancov sa na to, že nedostali celé týždne výplatu, sťažovalo už pred tým, než sa Taliban dostal k moci. V situácii, keď banky zaviedli prísne limity na výber hotovosti a ceny základných tovarov rastú, sa mnoho ľudí zamestnaných v štátnych inštitúciách dostalo do zložitej situácie.

Ministerstvo financií uviedlo, že bližšie nešpecifikované "technické problémy" zapríčinili oneskorenie výplat, ale špeciálne tímy sa podľa neho tento problém snažia vyriešiť tak rýchlo, ako to len ide.

"Zamestnanci verejnej správy môžu bez obáv pokračovať v práci," uviedol rezort financií na svojom facebookovom profile. Reuters poznamenáva, že z vyhlásenia nie je jasné, kedy by títo ľudia mohli peniaze dostať.

Vláda Talibanu, ktorý sa k moci v Afganistane po dvadsiatich rokoch vrátil pred mesiacom, sa snaží znovu uviesť do chodu ekonomiku.

Čelí však nedostatku peňazí, pretože nemá prístup k rezervám afganskej centrálnej banky vo výške deviatich miliárd dolárov. Medzinárodný menový fond varoval, že Afganistan sa dostáva do situácie, kedy mu bude hroziť humanitárna kríza, peniaze mu však stále neposkytuje.

Do Afganistanu znovu letecky prúdi základná humanitárna pomoc, miliónom ľudí ale aj tak hrozí hlad kvôli veľkému suchu, ktoré zasiahlo väčšinu krajiny. Štát, ktorý pred príchodom Talibanu k moci držala v chode pomoc zo zahraničia, nie je ďaleko od zrútenia, uvádza Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.