Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2021, 23:02

Aliancia na čele s Ruskom uskutoční vojenské cvičenia pri hraniciach s Afganistanom

Rusko si v regióne upevňuje pozíciu kľúčového hráča.

Aliancia na čele s Ruskom uskutoční vojenské cvičenia pri hraniciach s Afganistanom
Zdroj: TASR/AP

Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, na čele ktorej stojí Rusko, vo štvrtok oznámila, že v októbri plánuje v Tadžikistane pri hraniciach s Afganistanom uskutočniť rozsiahle vojenské cvičenia.

Ako konštatovala agentúra AFP, Moskva si po odchode Spojených štátov z Afganistanu a prevzatí moci v krajine militantným hnutím Taliban upevňuje svoju pozíciu kľúčového hráča v regióne.

Generálny tajomník zmluvy o kolektívnej bezpečnosti  Stanislav Zas uviedol, že organizácia v bývalej sovietskej republike usporiada niekoľko "rozsiahlych cvičení". Séria cvičení bude zahŕňať "najväčšie cvičenie organizácie v tomto roku", povedal Zas.

Dodal, že organizácia prijala "kolektívne opatrenia" na zaistenie bezpečnosti Tadžikistanu v prípade "zhoršenia" situácie na hraniciach s Afganistanom.

Samotné zoskupenie, ktoré tvorí obranná aliancia šiestich krajín bývalého Sovietskeho zväzu, v spoločnom vyhlásení vyjadrilo znepokojenie nad zhoršením bezpečnostnej situácie v Afganistane.

K oznámeniu prichádza po tom, ako ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu upozornil Taliban, že Moskva sleduje plnenie sľubov hnutia o zabránení začatia útokov zo strany radikálnych skupín na susedné štáty Afganistanu.

Rusko v posledných mesiacoch zintenzívnilo vojenské cvičenia v Strednej Ázii. Okrem cvičení v Kirgizsku a Tadžikistane uskutočnila Moskva spoločné vojenské cvičenia s Uzbekistanom, bývalým členom Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorý má s Afganistanom 144 kilometrov dlhú hranicu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.