Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2017, 10:42 Aktualizované dňa 02.05.2017 o 16:49

Česká vláda podá demisiu. Je to zúfalý krok zúfalého človeka, odkazuje Babiš

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že jeho vláda podá demisiu. Dôvodom je situácia okolo ministra financií Andreja Babiša.

Česká vláda podá demisiu. Je to zúfalý krok zúfalého človeka, odkazuje Babiš
Zdroj: MAFRA

"Vzniká vážny konflikt záujmov," uviedol Sobotka. "Pokladám za neudržateľné, aby Andrej Babiš v mojej vláde zastával funkciu ministra financií," dodal. Podľa neho by v prípade odvolania Babiš využil situáciu v úlohe "mučeníka". Všetko preto vyriešil demisiou celej vlády.

Babiš čelí kritike najmä kvôli nákupu nezdanených jednokorunových dlhopisov od firmy Agrofert v čase, keď ju vlastnil. Podozrenie z daňových únikov ale odmieta a opakovane povedal, že z vlády neodstúpi.

Ústava nehovorí, ako rýchlo to musí prezident urobiť, nestanovuje termín. Babiš však dal najavo, že sa spolieha na niečo iné. "Nech teda navrhne moje odvolanie a pán prezident ma buď odvolá, alebo neodvolá," povedal minister financií pre nové vydanie časopisu Týden.

Vyjadrenie českého premiéra Bohuslava Sobotku:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.