miloš zemanMAFRA/Jan Zátorský
StoryEditor

Komu zahrá pád českej vlády do kariet? Štyri scenáre možného vývoja

02.05.2017, 16:20
Autor:
Jan HorákJan Horák
Utorkové vyhlásenie českého premiéra Bohuslava Sobotku o chystanej demisii vlády obrátilo politický život v krajine hore nohami.

O tomto variante sa pred vystúpením premiéra nehovorilo ani v kuloároch, Sobotka tým "problém Babiš" vyriešil za cenu najvyššej obete. Politická reprezentácia má teraz pred sebou zásadnú otázku, ako sa dohovoriť na novom rozložení síl. Aké sú varianty?

Sobotka sa rozhodol položiť vládu kvôli ministrovi financií Andrejovi Babišovi, pretože podľa svojich slov nechce byť zodpovedný za jeho kauzy Bocianie hniezdo, korunové dlhopisy či podľa premiéra nejasný pôvod Babišovho majetku. Pretože odvolaním samotného Babiša by vraj šéfovi ÁNO pomohol pred voľbami, rozhodol sa pre koniec celej vlády.

"Preto v tejto chvíli volím jediné rozumné riešenie, ktoré existuje. Vláda podá demisiu. Som pripravený podať k rukám prezidenta republiky demisiu, predpokladám, že ešte počas tohto týždňa," vyhlásil Sobotka.

Server Lidovky.cz sa pokúsil načrtnúť varianty ďalšieho vývoja, ktoré sú teraz v hre:

1. Nová vláda v súčasnom zložení strán
Akonáhle prijme prezident Miloš Zeman Zeman demisiu z rúk premiéra, poverí kabinet výkonom funkcie do vzniku novej vlády. Na Zemanovi potom je, aby určil človeka, ktorý povedie o novom kabinete rokovania.

Ak to bude Sobotka, nie je vylúčený vznik vlády v súčasnom zložení ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Tento variant má ale niekoľko premenných: s Babišom na inom poste ako v čele rezortu financií alebo kabinet bez lídra ANO.

Premiér pritom pripustil, že by Babiš mohol v novej vláde figurovať. "Ak by sa koalícia dohodla na novej vláde, Babiš by v nej kvôli svojmu konfliktu záujmov nemal byť ministrom financií," vyhlásil Sobotka.

Avšak vyvstáva otázka, do akej miery budú mať existujúci koaliční partneri po posledných vzájomných útokoch chuť stavať nový spoločný kabinet.

2. Úradnícky kabinet
Opakoval by sa tým scenár, ktorý Česko zažilo v roku 2013. Hlava štátu obišla deklarovanú väčšinu v Poslaneckej snemovni a poverila zostavením vlády svojho priateľa Jiřího Rusnoka, ktorý postavil úradnícky kabinet.

Táto možnosť robí z prezidenta kľúčového hráča súčasnej situácie, pretože vzhľadom k sile svojej osobnosti sa môže rozhodnúť pre ktorékoľvek meno.

Podľa informácií LN sa pritom Zeman nebude aktívne angažovať až do chvíle, kedy bude mať za sebou oficiálnu návštevu Číny. Tam sa chystá v termíne 11. až 19. mája.

Zemanovi by pritom vyhovovalo, aby sa súčasná kríza predlžovala čo najdlhšie. Slabý kabinet, či už v demisii či úradnícky, z neho robí ústrednú postavu politickej scény. Túto svoju úlohu si naplno užil práve v roku 2013, keď padol kabinet Petra Nečasa.

3. Snemovňa sa rozpustí
Poslanci nebudú chcieť riskovať nejakú nepredvídateľnú voľbu prezidenta Zemana, dohodnú sa preto na predčasných voľbách a rozpustia Poslaneckú snemovňu. Pre tento krok je potrebná trojpätinová väčšinou poslancov, takto hovorí ústava.

​Od rozpustenia dolnej komory parlamentu by sa potom voľby museli odohrať do 60 dní. Je potom otázkou, ako by predčasné voľby zasiahli do už poskladaných kandidátok či príprav kampane.

Pretože sa však Snemovňa nesmie rozpustiť neskôr ako tri mesiace pred koncom volebného obdobia, ktoré uplynie tento rok v októbri, poslanci by sa pre tento prípadný krok museli rozhodnúť rýchlo. Svoje mandáty budú môcť zložiť najneskôr na začiatku leta. Avšak na prvý pohľad sa nezdá zmysluplné organizovať volebné zápolenie len niekoľko mesiacov predtým, ako sa by sa odohralo rovnako.

4. Dovládne existujúci kabinet v rovnakej podobe
Ide o najmenej pravdepodobný variant, ale teória ho umožňuje. Ústava totiž žiadnym spôsobom neobmedzuje, ako dlho smie fungovať vláda v demisii. Teoreticky je tak možné, že kabinet Bohuslava Sobotku dovedie krajinu k riadnym októbrovým voľbám.

Proti tomuto variantu však jednoznačne hovoria vyostrené vzťahy medzi premiérom Sobotkom a ministrom Babišom. Predovšetkým by tým Sobotka poprel význam svojho utorkového rozhodnutia, teda odstaviť ministra Babiša od rezortu financií.

Scenár dokončenia riadneho volebného obdobia v totožnej vládnej zostave vrátane Babiša na financiách by umožnilo prípadne aj to, že by prezident Zeman demisiu z rúk premiéra Sobotku neprijal. Ústava mu to totiž výslovne nenariaďuje. Potom by ale bolo na prezidentovi, ako by tento svoj prípadný postup vysvetlil.

01 - Modified: 2024-06-19 21:48:51 - Feat.: - Title: Silné búrky na východe Česka zaplavili ulice a prerušili dopravu 02 - Modified: 2024-06-19 12:07:18 - Feat.: - Title: Shopaholic Adel končí so sociálnymi sieťami. Chce si nájsť prácu, ale nevie, ako ukončiť živnosť 03 - Modified: 2024-06-18 21:10:43 - Feat.: - Title: Česi mali na dosah cenný bod, nakoniec však podľahli favorizovanému Portugalsku 04 - Modified: 2024-06-18 16:02:46 - Feat.: - Title: Vzťahy sú nadštandardné. Pellegrini dnes prijal českého ministra zahraničných vecí Lipavského 05 - Modified: 2024-06-18 09:20:29 - Feat.: - Title: Polícia pri tragickom výbuchu v Libavej predpokladá ako príčinu nedbanlivosť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. jún 2024 02:29