Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2017, 00:00

Kimove vojská sú silné iba na papieri. Režimu pomáha prežiť jedine jadro

Severná Kórea má zastarané vybavenie. Rešpekt však vzbudzujú jadrové zbrane. Testuje aj odpaly z ponoriek.

Kimove vojská sú silné iba na papieri. Režimu pomáha prežiť jedine jadro
Zdroj: Reuters

Napätie medzi Severnou a Južnou Kóreou rastie. Dôvodom sú jadrové skúšky a otvorené vyjadrenia Donalda Trumpa o konflikte.

Severná Kórea má veľké množstvo vojakov, neznamená to však, že jej armáda je dominantná – v skutočnosti iba jadrový arzenál zaisťuje, že dokáže čeliť vojenskej porážke.

​Ozbrojené sily KĽDR prevyšujú počtom svojich južných susedov. Čo sa týka vojakov a delostrelectva, má oproti starému nepriateľovi dvojnásobnú výhodu. Napriek tomu, množstvo vojakov, ktorí nosia ľahké zbrane, nemožno považovať za znak vojenskej dominancie. Ich zbrane a vybavenie sú zastarané.

Na papieri vyzerá letecká sila stalinského štátu enormne – 545 lietadiel schopných boja – v skutočnosti však veľké množstvo lietadiel dlhodobo sedí na zemi kvôli problémom s náhradnými dielmi. Zastarané severokórejské lietadlá, prevažne ešte zo Sovietskeho zväzu, by sa v prípade vojny stretli s početne porovnateľným, ale čo do schopností boja nepomerne silnejším juhokórejským sokom. Ten by mal takmer určite podporu amerických „neviditeľných“ lietadiel.

Pomoc z USA
Obavu vzbudzujú delostrelecké a raketové systémy zamerané hlavne na desaťmiliónovú aglomeráciu hlavného juhokórejského mesta Soul. Tento hendikep však oveľa menšie ozbrojené sily Južnej Kórey vyvažujú moderným vybavením, pozostávajúcim najmä z amerických zbraní, viac ako 2-tisíc tankov či stovky bojových lietadiel.

Ešte dôležitejšie je, že krajina leží pod americkým bezpečnostným dáždnikom a na juhu má trvalo umiestnených 28 500 amerických vojakov a najnovšie aj moderný systém protiraketovej obrany THAAD.

Jadrové zbrane
„Severná Kórea sa naďalej spolieha na prevažne zastaraný inventár vybavenia vo všetkých troch rezortoch ozbrojených zložiek,“ znie verdikt Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.

Práve preto prešla Severná Kórea desaťročnú cestu od nasadenia hŕstky primitívnych atómových bômb na plnohodnotný arzenál pozostávajúci z až 20 jadrových hlavíc schopných inštalácie na rakety krátkeho, stredného a zrejme aj dlhého doletu.

Severná Kórea sa teraz pokúša zvládnuť schopnosť vystreliť jadrové strely z ponoriek, čo by teoreticky umožnilo krajine zasiahnuť Spojené štáty. Ak by mohli byť ukryté na palubách ponoriek, jadrové zbrane Severnej Kórey by sa stali imúnnymi pred ničivým útokom.

Infografika
Zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.