Vojaci ukrajinskej armády na tanku v prístavnom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Kuleba o vývoji vojnových cieľov: Ukrajina pomýšľa na oslobodenie celej krajiny

10.05.2022, 14:01
Autor:
ČTKČTK

Iba porážka Ruska podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí umožní Ukrajine znovu otvoriť svoje čiernomorské prístavy a oživiť svoju exportnú ekonomiku.

Ukrajina počas vojny s Ruskom zmenila svoje vojnové ciele: zatiaľ čo predtým by za víťazstvo pokladala zatlačenie ruských vojsk späť do pozícií pred útokom z 24. februára, teraz - ak zvíťazí v bitke o Donbas - bude dosť silná, aby si kládla za cieľ oslobodenie celej krajiny . Uviedol to ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v rozhovore zverejnenom denníkom Financial Times.

"V prvých mesiacoch vojny pre nás víťazstvo vyzeralo ako stiahnutie ruských síl na pozície, ktoré obsadili pred 24. februárom, a zaplatenie spôsobených škôd," povedal Kuleba. "Teraz, ak budeme dostatočne silní na vojenskom fronte a vyhráme bitku o Donbas, ktorá bude kľúčová pre ďalší vývoj, tak samozrejme víťazstvo v tejto vojne bude pre nás znamenať oslobodenie ostatných našich území," dodal.

V úvahu pripadá len porážka Rusov

Iba porážka Ruska podľa Kulebu umožní Ukrajine znovu otvoriť svoje čiernomorské prístavy a oživiť svoju exportnú ekonomiku.

Ak Kyjev dostane "ešte väčšiu vojenskú podporu, budeme ich (Rusov) môcť vytlačiť späť z Chersonskej oblasti (na juhu Ukrajiny), aby sme porazili Čiernomorskú flotilu a odblokovali plavbu", uviedol.

Minister však pripustil, že takéto víťazstvo by si mohlo vyžiadal príliš veľké krviprelievanie a že Ukrajina možno nakoniec bude musieť pristúpiť na kompromisné urovnanie. V takom prípade by chcel Kyjev vyjednávať "s čo možno najsilnejšími kartami".

image

Kuleba skritizoval Berlín za zákaz ukrajinských vlajok na pamätných podujatiach

Kuleba poskytol rozhovor len niekoľko hodín po každoročnej prehliadke ku Dňu víťazstva na moskovskom Červenom námestí, počas ktorej v pondelok ruský prezident Vladimir Putin dal jasne najavo svoje odhodlanie poraziť Ukrajinu, aj keď neoznámil plnú mobilizáciu ani formálne Ukrajine nevyhlásil vojnu.

To, že Putin slovne nevyostril situáciu, podľa Kulebu nijako nemení situáciu na bojisku, kde sa "to najhoršie už stalo". Minister zdôraznil, že porážka Ruska vyžaduje, aby ukrajinskí spojenci zastavili ruskú vojnovú mašinériu tým, že ju zbavia príjmov z ropy a plynu. Dôležité je tiež zlepšiť načasovanie a udržateľnosť dodávok vojenskej pomoci: "Ak bitka zúri dnes, ale húfnice a drony dorazia zajtra, tak to nebude fungovať," poznamenal.

Kuleba: Zaslúžime si dôveru Západu

To, že Ukrajina odolala na začiatku invázie, keď odrazila ruský pokus o dobytie Kyjeva, a že preukázala, že si zaslúži dôveru západných dodávateľov protitankových a protileteckých zbraní, zmenilo z pohľadu Západu situáciu.

image

„Hlavy mužov dostanete v škatuli.“ Prejsť ruským filtračným táborom je pre Ukrajincov peklo

Ukrajina v bitke o Donbas podľa Kulebu potrebuje húfnice, ktoré už boli dodané, a tiež raketomety, na ktoré doteraz čaká. Dala by prednosť novým americkým raketometom pred sovietskymi zbraňami, pochádzajúcimi zo skladov vyradenej výzbroje.

Minister verí, že spojenci budú Ukrajinu podporovať po celý čas, a to aj pri vytlačení Ruska z Donbasu a z Krymu, pretože to bola agresia Moskvy, ktorá dala Západu nový zmysel. Ešte pred štvrť rokom "demokracia bola v úpadku a autoritárske režimy na vzostupe", než ukrajinský odpor "vrátil Spojené štáty a Európsku úniu späť k sebe", upozornil.

Za najdôležitejšie Kuleba pokladá, aby Ukrajina získala postavenie kandidáta členstva v EÚ. Ak sa tak nestane, Ukrajinci sa budú cítiť oklamaní, a to len tak neprehltnú. "Ukrajina je jediným miestom v Európe, kde ľudia umierajú za hodnoty, na ktorých je EÚ založená. Myslím, že by sa to malo rešpektovať," povedal.

01 - Modified: 2022-05-09 13:07:48 - Feat.: 0 - Title: Kyjev by v polovici júna mohol spustiť protiútok. Podnestersko môže po vojne zaniknúť, hovorí Duleba 02 - Modified: 2022-05-10 08:45:23 - Feat.: 0 - Title: Český expert pre HN: Rusi zmenili taktiku, teraz postupujú výrazne pomalšie 03 - Modified: 2022-05-10 07:32:14 - Feat.: 0 - Title: Je jedným z troch ľudí, ktorí plánovali vojnu na Ukrajine. Celý svet sa pýta, kam zmizol kľúčový generál 04 - Modified: 2022-05-10 07:19:49 - Feat.: 0 - Title: Arogantný herec, hrdina, patriot. Ako hodnotia slovenskí poslanci Volodymyra Zelenského? (anketa)
01 - Modified: 2023-02-09 08:35:50 - Feat.: - Title: Víťazstvo Ruska by bolo tragédiou pre Ukrajinu a hrozbou pre NATO, povedal Stoltenberg 02 - Modified: 2023-02-09 08:06:29 - Feat.: - Title: Zelenskyj sa Bidenovi poďakoval za slová podpory pre Ukrajinu 03 - Modified: 2023-02-09 06:05:58 - Feat.: - Title: Zelenskyj ocenil, že Macron výrazne zmenil postoj voči Ukrajine 04 - Modified: 2023-02-09 06:01:11 - Feat.: - Title: Biely dom odmietol tvrdenia, že Spojené štáty stoja za sabotážou plynovodu Nord Stream 05 - Modified: 2023-02-09 05:50:12 - Feat.: - Title: Lavrov prisľúbil Mauritánii podporu Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. február 2023 10:29