StoryEditor

Český expert pre HN: Rusi zmenili taktiku, teraz postupujú výrazne pomalšie

09.05.2022, 19:03
  • Rusi ako svoj hlavný cieľ prezentujú takzvané oslobodenie Doneckej a Luhanskej oblasti v ich pôvodných hraniciach.
  • Ukrajinu plánovali zničiť rýchlo, aby nemohlo dôjsť k tomu, že ľudia doma v Rusku budú protestovať.
  • Už dnes vidieť, že Rusom môže začať dochádzať technika. A ak ju prípadne aj budú mať, tak im môžu dochádzať vojaci.

Máme za sebou 2,5 mesiaca vojny na Ukrajine. Rusom nejdú plány tak, ako pôvodne zamýšľali. Čo je dnes ich hlavným cieľom?

Oni ako svoj hlavný cieľ prezentujú takzvané oslobodenie Doneckej a Luhanskej oblasti v ich pôvodných hraniciach. K tomu sa ešte pridáva Chersonská oblasť, kde podľa všetkého budú vyhlasovať akési referendum. Samozrejme, to bude vyzerať tak, ako v Rusku vyzerajú voľby alebo referendá. Čiže ak niečo také vyhlásia, tak už pravdepodobne budú vedieť aj výsledok. Tipoval by som, že práve toto oznámia ako nejakú čiastkovú úlohu. Avšak prezident Vladimir Putin aj všetci ruskí predstavitelia stále trvajú na tom, že dokončia všetky úlohy, ktoré si stanovili.

Aké úlohy máte na mysli?

Absolútne nezmyselné a absurdné úlohy typu demilitarizácie či denacifikácie Ukrajiny, pričom oni nie sú schopní povedať ani to, čo vlastne tá denacifikácia je. Operujú s tým, že nacista je ten, o kom to povedia oni. Toto sú však zjavne dlhodobejšie ciele. Jednoducho im celá operácia nevyšla za tie tri dni, ako to s vysokou mierou pravdepodobnosti chceli a dúfali.

Po stiahnutí sa od Kyjeva odštartovala druhá etapa – veľký útok na východ Ukrajiny. Ako sa Putinovi zatiaľ darí na tomto fronte?

V tomto sa spolieham na názor kolegov, ktorí sa zaoberajú vojenskými záležitosťami. Rusi tu zmenili taktiku, keď používajú naozaj integrované bojové zväzy namiesto nezodpovedného prístupu typu – máme parádne uniformy, tak ideme ďalej, aby sme o tri dni mali vojenskú prehliadku v Kyjeve. Teraz je ich postup výrazne pomalší. V poslednom období môžeme čítať správy, že postupujú povedzme jeden kilometer za deň. To naozaj nie je mnoho, ale má to pre nich tú výhodu, že ich straty sú nižšie a postup rozhodnejší.

Tým sa však vojna predlžuje...

Áno, samozrejme, má to aj ten vplyv, že to potom trvá veľmi dlho. Pritom práve dlhodobej vojne sa chceli vyhnúť. Plánovali zničiť Ukrajinu rýchlo, aby nemohlo dôjsť k tomu, že ľudia budú protestovať a pýtať...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 09:57