StoryEditor

Ukrajina váha, či zničiť kľúčový most na Krym. Ponúka sa útok kamikaze člnmi

11.05.2022, 17:00

Most je jedinou spojnicou Krymu s ruskou pevninou. Ak by ho Ukrajinci zničili, významne by zdržali ruskú vojnovú mašinériu a otvorili by si cestu k znovudobytiu svojho okupovaného územia.

Krymský most, známy tiež ako Kerčský most, spája ruskú pevninu s okupovaným ukrajinským polostrovom Krym, čím zohráva veľmi dôležitú strategickú úlohu vo vojenskej mašinérii Moskvy.

Ukrajinci naznačili, že by naň mohli prípadne zaútočiť. Podľa expertov má Ukrajina už teraz zrejme k dispozícii nástroje zo Západu, aby sa jej tento cieľ podarilo dosiahnuť.

Spojnicu pevniny a poloostrova cez Kerčský prieliv Rusko pompézne otvorilo v roku 2018. Na slávnosť prišiel aj sám Putin v nákladnom aute. Svetu tým vyslal jasný signál, že polostrov po anexii odteraz patrí Rusku.

Moskva si teraz veľmi jasne uvedomuje, že izolácia polostrova predstavuje problém a snaží sa vytvoriť pozemný koridor medzi Krymom a Donbasom. Zatiaľ však bez väčšieho úspechu. Ukrajinský vojenský útok na stavbu by bol nielen veľkou symbolickou ranou pre mocenské nároky Ruska, ale aj strategickým úspechom okupovanej krajiny.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
18. máj 2022 08:40