Korunný princ Abú Zabí Muhammada bin Zajda Nahajána.Foto: Reuters
StoryEditor

Spojené arabské emiráty majú nového prezidenta. Stal sa ním korunný princ Abú Zabí

14.05.2022, 12:16
Autor:
ČTKČTK

Vymenovanie nového prezidenta Spojených arabských emirátov schválila jednomyseľne rada vládcov, ktorá združuje zástupcov siedmich emirátov.

Najvyššia rada vládcov Spojených arabských emirátov dnes zvolila nového prezidenta tejto krajiny korunného princa Abú Zabí Muhammada bin Zajda Nahajána. Ten je bratom zosnulého prezidenta šejka Chalífu bin Zajda Nahajána a v posledných rokoch bol faktickým vládcom v krajine, napísala agentúra AFP.

Podľa štátnej agentúry Wam rada vládcov, ktorá združuje zástupcov siedmich emirátov, ktoré tvoria SAE, schválila vymenovanie nového prezidenta jednomyseľne.

image

Vo veku 73 rokov zomrel vládca Spojených arabských emirátov Chalífa bin Zajd Nahaján

Šejk Chalífa bin Zajd Nahaján stál na čele SAE od roku 2004, keď zomrel jeho otec. V roku 2014 však utrpel mŕtvicu a musel sa podrobiť vážnej operácii. Odvtedy sa prakticky neukazoval na verejnosti a v posledných rokoch sa faktickým vládcom v krajine stal jeho brat.

Vláda SAE vyhlásila kvôli úmrtiu prezidenta 40-dňový smútok a nariadila spustiť vlajky na pol žrde. Na ministerstvách aj v súkromnom sektore nariadila trojdňové pozastavenie práce.

Od vyhlásenia nezávislosti v roku 1971 ide až o tretieho prezidenta na čele krajiny. Vyše 30 rokov SAE vládol zakladateľ štátu šejk Zajd bin Sultán Nahaján, ktorý v roku 2004 rovnako zomrel v úrade.

21. máj 2022 20:09