Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková (vľavo) počas prejavu na slávnostnej inaguarácii.FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Maďarská prezidentka odsúdila Putinovu agresiu. Chystá sa napraviť aj vzťahy s Varšavou

14.05.2022, 17:08
Autor:
ČTKČTK

Počas svojej inauguračnej reči povedala nová prezidentka Maďarska Katalin Nováková "jasné nie akejkoľvek snahe smerujúcej k obnove Sovietskeho zväzu".

Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková dnes počas slávnostnej inaugurácie odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a uviedla, že jej prvá zahraničná cesta bude smerovať do Poľska. Podľa agentúry Reuters ide o zjavné gesto ukazujúce snahu napraviť vzťahy medzi Budapešťou a Varšavou.

Maďarsko susednej Ukrajine odmieta dodávať zbrane a rovnako sa stavia odmietavo aj k zvažovanému embargu na dovoz ruskej ropy do Európskej únie. Práve tieto kroky ovplyvnili aj vzťahy medzi dlhodobými spojencami v Európskej únii, ktorými Maďarsko a Poľskosú.

Katalin Nováková, bývalá poslankyňa vládnej strany Fidesz, sa teší povesti vernej prívrženkyne premiéra Viktora Orbána. Parlament ju zvolil do čela štátu 10. marca, tesne predtým, ako maďarský premiér na začiatku apríla opäť zvíťazil v parlamentných voľbách. Hlava štátu plní v Maďarsku predovšetkým ceremoniálnu úlohu.

"V utorok 17. mája pôjdem do Varšavy, aby som sa stretla s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Pán prezident, drahý Andrzej, ďakujem vám za príležitosť pohovoriť si tak, ako to priatelia robia," uviedla Nováková počas svojej inauguračnej reči.

"Odsudzujeme Putinovu agresiu, ozbrojenú inváziu do suverénneho štátu. Hovoríme jasné nie akejkoľvek snahe smerujúcej k obnove Sovietskeho zväzu, "dodala.

Maďarský premiér už skôr ruský útok na Ukrajinu tiež odsúdil, avšak vyhol sa akejkoľvek osobnej kritike smerujúcej priamo na ruského prezidenta Vladimira Putina, poznamenala agentúra Reuters.

24. máj 2022 05:14