Delostrelectvo si v dávnych dobách vyslúžilo titul kráľovnej či kráľa bojiska. Aj v 21. storočí sa ukazuje, že nad bojiskom vládne ráznou rukou.
Ukrajinské delostrelectvo si úspešne počína proti ruským inváznym silám. Navyše zo zahraničia prichádza pomoc napadnutej krajine aj v podobe delostreleckých zbraní – zatiaľ najvýznamnejšia je dodávka ťahaných húfnic M777 zo Spojených štátov.
Hlavnými delostreleckými zbraňami sú už dlhú dobu húfnice, respektíve kanónové húfnice a delostrelecké raketomety. Ich dosah je rádovo desiatky kilometrov a dnes už nie je žiadnou novinkou používanie aj riadenej munície, hoci je finančne náročná a nie každý ju vie vyrobiť.
V tomto článku sa z vyššie uvedených zbraní pozrieme na hlavňové delostrelectvo ukrajinskej armády, raketomety dnes teda oželíme.
Významnými delostreleckými zbraňami sú aj mínomety, ktoré však z pohľadu spôsobu ich použitia tiež nebudeme do článku o húfniciach vkladať. (Pechotné) mínomety sa spravidla používajú na palebnú podporu na úrovni roty, prípadne tie väčšie (kalibru 120 mm) na úrovni práporu. Tiež sa objavila „okrajová“ kategória ťažkých mínometov, ako starý 240 mm Tulipán, ktorý mohol strieľať aj jadrovú muníciu.
A je tu ešte jeden druh delostreleckých zbraní proti pozemným cieľom, a to protitankové kanóny. Ich existencia však už dávno stratila opodstatnenie. Niektoré armády však týmito staršími zbraňami ešte disponujú. Zhodou okolností ich doteraz majú aj armády ruská a ukrajinská.
Húfnice ukrajinskej armády pred inváziou
V čase začatia ruskej agresie mala ukrajinská armáda vo svojej výzbroji relatívne vysoké počty húfnic, kde „relatívne“ je použité v zmysle, že armády európskych krajín majú týchto zbraní neporovnateľne menej, ale naopak ruská armáda neporovnateľne viac.
Všetky vtedajšie húfnice ukrajinskej armády boli sovietskej konštrukcie, vo svojej úplnej väčšine vyrobené ešte pred rozpadom ZSSR a získané teda pri delení tejto dovtedy zdanlivo homogénnej šestiny pevniny ako dedičstva po sovietskej armáde. Išlo ako o húfnice samohybné, tak ťahané, a to niekoľkými typmi, starými i novými.
Bola tu však jedna výnimka, do výzbroje armády ešte nezaradená, ktorú predstavovala nová ukrajinská samohybná húfnica 2S22 Bohdana vyrobená zatiaľ iba v prototype.
Zostáva vám 75% na dočítanie.