StoryEditor

Rečiam o záchrane tváre sa Rusko môže len smiať, hovorí historik Snyder

22.05.2022, 00:00
Autor:
waswas
  • Je nezmyselné chrániť Putina pred pocitom, že prehráva. Na to príde sám a bude konať tak, aby sa ochránil.
  • Pre ľudí v iných spoločnostiach je ťažké pochopiť, že Putin je diktátor, ktorý ovláda médiá vo svojej krajine.
  • Putin vládne vo virtuálnej realite, kde vždy existuje úniková cesta, vysvetľuje uznávaný historik Timothy Snyder.

Uznávaný americký historik Timothy Snyder tvrdo kritizuje snahu prinútiť Ukrajinu k uzavretiu mieru s Ruskom za cenu územných ústupkov, ktoré by ruskému agresorovi umožnili z konfliktu vycúvať a oznámiť čiastočné víťazstvo.

„Aj keď bude Putin porazený, stačí mu v televízii vyhlásiť víťazstvo a Rusi mu uveria, alebo to budú predstierať. Na to našu pomoc nepotrebuje,“ napísal.

„Je nezmyselné chrániť Putina pred pocitom, že prehráva. Na to príde sám a bude konať tak, aby sa ochránil. Rusi ani ruská armáda nie sú zahnaní do kúta. Je to invázna sila. Keď je porazená, jednotky sa jednoducho stiahnu za hranice do Ruska,“ kritizoval na Twitteri americký historik Timothy Snyder, ktorý sa zaoberá najmä dejinám strednej a východnej Európy a vyučuje na na prestížnej Yaleovej univerzite.

Únijné trio Nemecka, Francúzska a Talianska sa aj napriek ukrajinským úspechom na fronte ďalej pokúša dotlačiť vládu v Kyjeve k rokovaciemu stolu a prinútiť ju pristúpiť na nejaké územné ústupky, ktoré by Rusku umožnili z konfliktu vycúvať a oznámiť čiastočné víťazstvo.

Podľa zdrojov zahraničného portálu Politico napríklad nedávno francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred „ponížením“ Ruska.

Putinova virtuálna realita

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.
20. jún 2022 16:32