Český raketomet RM-70, ktorý ako jeden z mnohých momentálne pôsobí na ukrajiskej pôde. FOTO: Flickr.com
StoryEditor

Raketomety z Česka už plnia svoju úlohu. Ukrajinská armáda si ich nevie vynachváliť

22.05.2022, 21:55
Autor:
ČTKČTK
  • Obrancovia nedajú dopustiť na darované raketomety RM-70.
  • Podľa armády majú podvozok s pohonom 8x8, ktorý nesie v sebe viacero výhod. 
  • Tá najzásadnejšia umožňuje k raketometu umiestniť systém automatického nabíjania, a to celým palebným priemerom, teda ďalšími 40 raketami.

České raketomety RM-70 boli už nasadené do bojov proti ruským inváznym silám, ktoré napadli Ukrajinu. Raketomety RM-70 vďaka podvozkom Tatra majú významnú výhodu nad ruskými raketometmi BM-21 Grad, napísal dnes ukrajinský server Defense Express.

O nasadení českých raketometov ukrajinskými silami do bojov podľa serveru svedčí aj rastúci počet videí, ktoré zachytávajú streľbu z RM-70. Správy o ich odovzdaní ukrajinským silám sa objavili približne pred mesiacom, ale doteraz sa nevie, koľko týchto vozidiel má Ukrajina k dispozícii.

Hoci RM-70 a BM-21 využívajú rakety rovnakého kalibru 122 milimetrov, český raketomet má podľa ukrajinského servera niektoré mimoriadne výhody. Hlavne ide o podvozok, ktorý namiesto kamiónu Uralu využíva podvozok Tatra v usporiadaní pohonu 8x8, čo spolu s lepším motorom dáva isté výhody.

image

Spojené štáty masívne zvýšili pomoc Ukrajine, Rusko ďalej útočí na Donbase

Ale snáď ešte dôležitejšia je skutočnosť, že tento podvozok umožňuje k raketometu umiestniť systém automatického nabíjania, a to celým palebným priemerom, teda ďalšími 40 raketami. Ich nabitie do raketometu trvá za pomoci hydraulického systému len pár minút, zatiaľ čo ručné nabíjanie BM-21 pokojne zaberie aj hodinu.

Výrazné skrátenie času nabíjania je mimoriadne dôležité v boji zameranom na umlčovanie nepriateľskej paľby, dodal server.

Raketomety RM-70 vznikli ešte v bývalom Československu, pôvodne na T-813 Kolos, v modernejších verziách využíva podvozok T-815. Raketomety sa vyrábali v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku neskôr vznikla aj modifikácia, ktorá využíva americké rakety.

22. jún 2022 14:39