Obilie v rukách. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Británia odmietla návrh Ruska, že povolí obilné koridory, ak sa zrušia sankcie

25.05.2022, 21:46
Autor:
TASRTASR

Britský minister obrany uviedol, že "Rusko vlastne ukradlo obilie, keď ho nedovolilo vyviezť z Ukrajiny, a ohrozuje možným hladomorom štáty po celom svete".

Britský minister obrany Ben Wallace v stredu odmietol návrh Ruska, že povolí potravinové koridory na Ukrajine, ak budú zrušené protiruské sankcie. Wallace vyhlásil, že Rusko musí urobiť "správu vec", odísť z Ukrajiny a uvoľniť obilie pre krajiny, ktoré ho potrebujú. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Britský minister uviedol, že "Rusko vlastne ukradlo obilie, keď ho nedovolilo vyviezť z Ukrajiny, a ohrozuje možným hladomorom štáty po celom svete". Wallace upozornil, že väčšinu obilnín potrebujú krajiny ako Líbya a Jemen.

image

Mikloš o vojne na Ukrajine: Neúčinné sankcie? Zlom príde koncom leta, Rusko sa vráti do 80. rokov

"Ľudia po celom svete sa spoliehajú, že práve jedlom z tohto obilia sa nasýtia. To obilie je pre každého," vysvetľoval Wallace.

"Vyzývam Rusko, aby urobilo správu vec v duchu ľudskosti a dovolilo obilie vyviezť z Ukrajiny. Prestaňte kradnúť obilie," vyhlásil britský minister obrany na tlačovej konferencii v Madride. "A nerozprávajte už o sankciách," dodal.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose obvinila Rusko z toho, že na Ukrajine úmyselne blokuje prístavy a bombarduje sklady obilia.

image

Ak Ukrajina nebude môcť vyvážať obilie, spôsobí to migračnú krízu, varuje poľský prezident

Von der Leyenová povedala, že na Ukrajine je momentálne zablokovaných až približne 20 miliónov ton obilnín. "Okrem tohto si Rusko zhromažďuje zásoby vlastného potravinového exportu, ktoré používa ako formu vydierania – buď zadržiavaním týchto zásielok, aby sa celosvetovo zvýšila ich cena, alebo obchodovaním s pšenicou výmenou za politickú podporu," uviedla.

Podľa predsedníčky EK na takéto správanie najviac doplácajú krajiny s nestabilnou politickou situáciou a tiež najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Von der Leyenová v tejto súvislosti poznamenala, že v Libanone sa ceny chleba zvýšili o 70 percent. Dodala, že ruské sily neumožnili potravinovým zásielkam dostať sa z ukrajinského prístavu Odesa do Somálska.

01 - Modified: 2022-05-24 13:04:13 - Feat.: 1 - Title: Obilie z Ukrajiny vyvezie ozbrojený konvoj lodí, navrhujú Briti. Ako zareaguje Rusko? 02 - Modified: 2022-05-24 14:00:09 - Feat.: 1 - Title: Rusko zvíťazilo nad chaosom, ktorý vytvorilo. Ťaží z potravinovej krízy 03 - Modified: 2022-05-24 14:44:41 - Feat.: 1 - Title: Satelitné snímky ukazujú ruské lode naložené zrejme ukrajinským obilím, píše CNN 04 - Modified: 2022-05-24 11:06:42 - Feat.: 1 - Title: Ak Ukrajina nebude môcť vyvážať obilie, spôsobí to migračnú krízu, varuje poľský prezident 05 - Modified: 2022-05-24 06:28:02 - Feat.: 1 - Title: Český železničný dopravca ČD Cargo odviezol prvý vlak s kukuricou z Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 05:39