Španielsko v súvislosti so škandálom hackerských útokov na mobilné telefóny vrcholových politikov, ktorý bol odhalený počas apríla, "posilní súdny dohľad" nad spravodajskými službami. Vo štvrtok to povedal tamojší premiér Pedro Sánchez, informuje agentúra AFP.
"Ide o otázku posilnenia záruk tejto kontroly, ale aj o zabezpečenie maximálneho rešpektovania individuálnych a politických práv ľudí," povedal Sánchez v parlamente v súvislosti s avizovanou reformou.
Dodal, že vláda prijme nový zákon upravujúci "utajované skutočnosti", ktorý nahradí existujúcu právnu normu z roku 1968, keď bol pri moci diktátor generál Franco.
"Musíme urýchlene prijať nariadenia týkakúce sa demokratických, ústavných princípov," apeloval premiér.
Kanadská organizácia Citizen Lab, špecializujúca sa na problematiku kybernetickej bezpečnosti, 18. apríla informovala o možnom zneužití izraelského systému Pegasus na sledovanie elektronických zariadení s cieľom špionáže.
Cieľom malo byť najmenej 65 osôb spojených s katalánskym hnutím za nezávislosť v období po neúspešnom referende v roku 2017.
Španielska spravodajská služba CNI koncom apríla uviedla, že na sledovanie predstaviteľov katalánskej vlády mala povolenie najvyššieho súdu. V dôsledku tohto škandálu bola z funkcie odvolaná šéfka CNI Paz Estebanová.
Vláda v Madride začiatkom mája potvrdila, že terčom "externého útoku" sa stali vlani telefóny predsedu vlády Sáncheza, ako aj ministerky obrany Margarity Roblesovej a šéfa rezortu vnútra Fernanda Grandeho-Marlasku.
Táto kauza viedla k naštrbeniu vzťahov medzi Sánchezovou ľavicovou menšinovou koaličnou vládou a separatistickou stranou Republikánska ľavica Katalánska, ktorej podporu v parlamente potrebuje na prijímanie zákonov.