Autobus s príslušníkmi ukrajinských ozbrojených síl, ktorí sa vzdali v obkľúčenej oceliarni Azovstaľ. FOTO: REUTERS /Alexander Ermochenko 
StoryEditor

Ruský najvyšší súd náhle odročil pojednávanie o Azove. Nový termín pripadá na koniec júna

26.05.2022, 14:53
Autor:
ČTKČTK

RIA Novosti napísala, že po rozhodnutí najvyššieho súdu by mohli byť príslušníci Azova stíhaní ako spolupáchatelia teroristickej organizácie, za čo v Rusku hrozí trest od 15 do 20 rokov.

Ruský najvyšší súd odročil na koniec júna posudzovanie žiadosti generálnej prokuratúry, aby ukrajinský pluk Azov uznal za teroristickú organizáciu.

Uviedla to dnes agentúra RIA Novosti s tým, že súd sa dnes rozhodol posudzovať tento prípad za zatvorenými dverami, s vylúčením médií a verejnosti.

Zmena bez vysvetlenia

"Súdne pojednávanie bolo odročené na 29. júna na 10:00 (09:00 SELČ)," uviedla tlačová služba súdu bez spresnenia príčin.

RIA Novosti napísala, že po rozhodnutí najvyššieho súdu bude prípadne môcť byť akýkoľvek príslušník Azova stíhaný ako spolupáchateľ teroristickej organizácie, za čo v Rusku hrozí trest od 15 až po 20 rokov väzenia.

image

V troskách domu v Mariupole našli vyše 200 tiel, uviedol poradca starostu

Zákon pripúšťa oslobodenie od zodpovednosti v prípade, že dotyčný ukončí účasť v takejto organizácii ešte pred začatím vyšetrovacích úkonov.

Symbol mariupolského odporu

Príslušníci pluku Azov sa viac ako dva mesiace bránili v ruskom obkľúčení v prístavnom meste Mariupol na brehoch Azovského mora.

Aj po tom, čo sa Rusom podarilo dobyť väčšinu predtým polmiliónového mesta, ktoré sa po bombardovaní a ostreľovaní ocitlo v ruinách, vojaci z Azova, ako aj námorní pešiaci a príslušníci ďalších jednotiek, pokračovali v odpore v poslednej ukrajinskej bašte v Mariupole, oceliarňach Azovstal.

Až v piatok 20. mája mohol ruský minister obrany podať prezidentovi Vladimirovi Putinovi hlásenie o "oslobodení" celého Mariupolu aj s oceliarňami Azovstaľ. Stalo sa tak po tom, čo sa poslední obrancovia na rozkaz ukrajinského velenia vzdali, aby si zachránili životy, pretože svoju misiu už splnili.

Šišimarin môže zamiešať karty

Rokovania o výmene ruského seržanta Vadima Šišimarina, odsúdeného v Kyjeve na doživotie za zastrelenie ukrajinského civilistu v prvých dňoch vojny, za ukrajinských vojakov z pluku Azov, budú možno až potom, ako so zajatcami bude usporiadaný súdny proces a bude vynesený rozsudok.

"Dovtedy budú rokovania o výmene predčasné," vyhlásil v stredu námestník ruského ministra zahraničia Andrej Ruděnko.

23. jún 2022 06:38