Boris Johnson, britský premiér. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ukrajina by mala dostať útočné zbrane vrátane raketometov, apeluje Boris Johnson

27.05.2022, 12:53
Autor:
ČTKČTK

"Putin pokračuje v pomalom, ale obávam sa že evidentnom postupe, a teda je absolútne nevyhnutné, aby sme pokračovali s vojenskou podporou Ukrajiny," povedal britský premiér.

Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval na ďalšiu vojenskú podporu Ukrajiny vrátane poskytnutia útočných zbraní, ako sú salvové raketomety MLRS. V rozhovore s agentúrou Bloomberg tiež uviedol, že ruské jednotky na ukrajinskom Donbase pomaly, ale isto postupujú.

Síce pomaly, ale evidentne Rusi postupujú

"Obávam sa, že Putin, za cenu veľkých strát pre seba aj pre ruskú armádu, sa snaží ďalej prehrýzť Donbasom," povedal Johnson. "Pokračuje v pomalom, ale obávam sa že evidentnom postupe, a teda je absolútne nevyhnutné, aby sme pokračovali s vojenskou podporou Ukrajiny," povedal Johnson.

image

Vojna Rusko – Ukrajina: Donbas mizne. Nehrajte sa už s Ruskom a zatlačte naň, apeluje Zelenskyj na Západ

Premiér v rozhovore tiež zopakoval prirovnanie z predchádzajúceho týždňa, keď o Putinovi hovoril ako o krokodílovi. "Ako môžete rokovať s krokodílom, keď vám práve žerie ľavú nohu? "odpovedal Johnson na otázku o možnosti budúceho vyjednávania s ruským štátnikom. "Tomu chlapovi sa vôbec nedá veriť," dodal na adresu šéfa Kremľa.

Už dlhodobo ukrajinská požiadavka

Ukrajina spojenecké štáty dlhodobo žiada o raketomety, Západ sa ale obáva, že v prípade ich poskytnutia sa priblíži priamej konfrontácii s Ruskom. V USA vyrobené zbraňové systémy MlRS môžu vystreliť salvu rakiet na vzdialenosť stoviek kilometrov. Kyjev žiada aj o ďalší americký systém, ľahší salvový raketomet HIMARS.

Zbrane ako MLRS by sa pravdepodobne preukázali ako vysoko účinné proti ruskému delostrelectvu, ale zároveň by zvýšili riziko ostreľovania ruského územia, či už omylom, alebo úmyselne, píše Bloomberg. O dodanie ďalších salvových raketometov, ktoré na Ukrajinu poslalo aj Česko, dnes žiadal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Raketomety MLRS by Ukrajine "pomohli brániť sa proti veľmi brutálnemu ruskému delostrelectvu, takže tým smerom by sa mal svet uberať," povedal Johnson.

Salvové raketomety sa Kyjevu, brániacemu sa od 24. februára ruskej invázii, chystá poskytnúť administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Informoval o tom dnes server CNN s odvolaním sa na viacero úradníkov. Ukrajinou žiadané zbrane by mali byť súčasťou väčšieho balíka vojenskej a bezpečnostnej pomoci, ktorý by Washington mohol oznámiť už na budúci týždeň.

22. jún 2022 10:37